Nacházíte se zde: Úvod - Mladý vlastenec - Naši hrdinové
25.05.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Naši hrdinové

Veni, vidi, vici Otty Wichterleho

Email Tisk PDF

„Původ a vznik nových věcí záleží mnohdy na náhodných okolnostech, které s vlastním problémem nemají naprosto nic společného.“

Tuto větu pronesl Prof. Ing. RTDr. Otto Wichterle, DrSc., Dr. h. c., světově proslulý český vědec a vynálezce, až ve zralém věku. Slova však přesně potvrzují výsledky jeho mnohaletého výzkumu, zejména v oblasti makromolekulární organické chemie, mezi jejíž zakladatele u nás i ve světě patřil. Je proslulý mnoha objevy a vynálezy, které vedly k zásadnímu zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček, ale také objevem silonu.

 

Cyril a Metoděj - zakladatelé slovanské kultury

Email Tisk PDF

V letošním roce slavíme příchod dvou vynikajících učenců, díky nimž měl český národ vlastní písmo a knihy dřív než většina ostatních evropských národů – je tomu 1150 let. Zatímco ještě několik století poté používala převážná část Evropy hlavně latinu, na Velké Moravě vznikala literatura psaná jazykem téměř totožným s mateřštinou našich předků. Naše území se tak stalo základnou slovanského písemnictví a Cyril a Metoděj podstatně zvýšili úroveň vzdělanosti na Velké Moravě, což v té době byl revoluční čin.

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!