Nacházíte se zde: Úvod - Mladý vlastenec - Moje rodina - Dragounská šavle
04.06.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Dragounská šavle

Email Tisk PDF

Můj pradědeček Oldřich Mlček zdědil pro svém tatínkovi Antonínovi dragounskou šavli. Po jeho smrti mi ji moje prababička darovala. Zkoumali jsme vyryté znaky a texty na šavli, byly psány azbukou a některé znaky byly poškozené, nešly přečíst. Na internetu jsme šavli našli, je to důstojnická dragounská šavle z roku 1908. Kontaktovali jsme rodinu, zda o tom něco neví, ale nedozvěděli jsme se nic bližšího, protože všichni pamětníci jsou již po smrti.

Zjistili jsme, že můj prapradědeček Antonín byl ve válce, když mu bylo 26 let. Narodil se 1. 6. 1892, narukoval v roce 1913 a podle fotografie, kterou poslal domů, byl u dělostřelecké baterie Čtveráci. S baterií se zúčastnil 1. světové války a potom i konfliktu mezi Maďarskem a Československem o slovenské území v letech 1918–19.

Byl i raněn, což dokazuje fotografie z vojenského lazaretu, kterou máme doma. Po ukončení války s Maďary se šťastně vrátil domů… ne jako jeho bratr František, který padl v Itálii. Z války se nevrátil také bratr jeho manželky, mojí praprababičky Antonie Řehulové-Mlčkové. Šavle i fotografie jsou památkou naší rodiny i vlasti, takže by se měly opatrovat, aby byly zachovány.

 Adam Mastil, ZŠ UNESCO Uherské Hradiště, 8. třída

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!