Nacházíte se zde: Úvod - Mladý vlastenec - Moje rodina - Bodák
14.11.2018
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Bodák

Email Tisk PDF

Jeden z mých pradědů ze strany maminky byl Antonín Štěrba (­­­*12.6.1894 - †18. 2. 1967), který musel do 1. světové války nastoupit narukováním k 5. hulánskému pluku ve Stockreau v Rakousku. Z dějepisu vím, že současné české země byly tehdy součástí Rakouska.

Huláni patřili k lehkému jezdectvu a kromě pušky a šavle byli vyzbrojeni dlouhou píkou. Praděda strávil téměř celou válku, která byla nazvaná později 1. světová, na bojištích v Itálii. Po skončení války se 6. 12. 1918 dobrovolně přihlásil ke 4. jízdnímu pluku v Olomouci a s ním odjel na Slovensko, kde u Nových Zámků, Humenného a Košic bojoval proti maďarským snahám obsadit Slovensko. Boje skončily v září 1919 a praděda zůstal v armádě do 20. 8. 1920, kdy se vrátil do rodných Kunovic.

Za svoji bojovou činnost byl vyznamenán Revoluční medailí, medailí Za vítězství a dodatečně 3. 6. 1948 Pamětním odznakem (křížem) dobrovolníka z let 1918–1919. V naší rodinné kronice (jinak sahající až do dob třicetileté války, tedy do poloviny 17. století) jsou pradědova válečná dobrodružství podrobně popsána a doložena odkazy na archivní dokumenty. Pokud jde o hmotné památky na něj, uchováváme v rodině s úctou jeho bodák z doby prvních bojů o samostatné Československo a taky jemu udělená vyznamenání.

 Sabina Beáta Crlová, ZŠ UNESCO Uherské Hradiště, 8. třída

                

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!

 

O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624