Nacházíte se zde: Úvod - Knihovnička - Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích
21.05.2018
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích

Email Tisk PDF

88346 large defaultPřed několika dny jsem se dozvěděla o jednom úžasném českém vynálezci, jehož život skončil na popravišti nacistické moci. Představte si, že již v roce 1942 podal žádost o patent na vynález zvukových novin a knih.

V dopise z vězení v Berlíně-Plözensee o tom své dcerce mj. píše: „…Ten tatínek to všechno promyslel, nakreslil a skutečně, podle těch nákresů sestrojené stroje budou tisknout knihy, které nebudou tištěny abecedou, a přece budou mluvit. I obrázky v nich se budou pohybovat, jako v biografu. Ty mluvící knížky budou lacinější jak obyčejné, aby si je mohlo hodně lidí koupit. Ten tatínek je teď moc šťastný člověk, a protože mu dal Bůh tu zázračnou myšlenku, když myslel na svou ženu a holčičku Helušku, pojmenoval ten nový vynález „Helleevox“ to znamená „Helušky hlas…“

Tolik ztracených možností a talentů!

Právě proto je tak třeba hledat a vybírat z české historie jedinečné osobnosti, které tu zanechaly věčný otisk a mohou být také vynikajícími vzory pro současnou generaci. Mezi takové patří záslužný počin nakladatelství Jonathan Livingston, které nedávno vydalo první z plánované knižnice Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích.  
V první knize najdeme osudy Jana Marka Marků, lékaře, přírodovědce, fyzika a zakladatele spektroskopie, Václava Prokopa Diviše, vědce, vynálezce a experimentátora, bratranců Veverkových, vynálezců, Josefa Ressela, lesníka a vynálezce, a technika Jana Pernera.
Všechny medailonky jsou zpracovány renomovanými badateli, kteří se ponořili do hloubky osudů a dějů těchto zajímavých mužů, a zpracovali jejich příběhy do čtivých textů, které zaujmou všechny generace. Kniha je doplněna nejen fotografiemi, ale také mnoha nákresy, studiemi, seznamy vynálezů, či rodokmenem rodiny Veverkových.
V dalším díle najdeme osudy Tomáše Bati, Václava Klementa, Emila Kolbena, Františka Křižíka a Emila Škody – dalších významných vynálezců, podnikatelů a průmyslníků, s jejichž odkazem  se setkáváme v každodenním životě – stačí si obout boty, nastoupit do tramvaje, usednout za volat automobilu.
Věřme, že tato zajímavá edice přinese naší společnosti, a hlavně mladé generaci příklady lidí, kteří byli nejen obdaření výjimečným talentem, ale také pílí, vytrvalostí, odhodláním. I když se často potýkali s nepřízní osudu, nenechali se odradit a šli za svým cílem.

Jindra Svitáková

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!

 

Náš nový projekt

symb11 Seznamte se s naším novým projektem a přispějte na jeho realizaci.

Obal vyber web 1

Podrobnosti najdete na portále HITHIT.CZ

 

 

 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624