Nacházíte se zde: Úvod - Knihovnička - Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích
24.08.2017
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích

Email Tisk PDF

88346 large defaultPřed několika dny jsem se dozvěděla o jednom úžasném českém vynálezci, jehož život skončil na popravišti nacistické moci. Představte si, že již v roce 1942 podal žádost o patent na vynález zvukových novin a knih.

V dopise z vězení v Berlíně-Plözensee o tom své dcerce mj. píše: „…Ten tatínek to všechno promyslel, nakreslil a skutečně, podle těch nákresů sestrojené stroje budou tisknout knihy, které nebudou tištěny abecedou, a přece budou mluvit. I obrázky v nich se budou pohybovat, jako v biografu. Ty mluvící knížky budou lacinější jak obyčejné, aby si je mohlo hodně lidí koupit. Ten tatínek je teď moc šťastný člověk, a protože mu dal Bůh tu zázračnou myšlenku, když myslel na svou ženu a holčičku Helušku, pojmenoval ten nový vynález „Helleevox“ to znamená „Helušky hlas…“

Tolik ztracených možností a talentů!

Právě proto je tak třeba hledat a vybírat z české historie jedinečné osobnosti, které tu zanechaly věčný otisk a mohou být také vynikajícími vzory pro současnou generaci. Mezi takové patří záslužný počin nakladatelství Jonathan Livingston, které nedávno vydalo první z plánované knižnice Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích.  
V první knize najdeme osudy Jana Marka Marků, lékaře, přírodovědce, fyzika a zakladatele spektroskopie, Václava Prokopa Diviše, vědce, vynálezce a experimentátora, bratranců Veverkových, vynálezců, Josefa Ressela, lesníka a vynálezce, a technika Jana Pernera.
Všechny medailonky jsou zpracovány renomovanými badateli, kteří se ponořili do hloubky osudů a dějů těchto zajímavých mužů, a zpracovali jejich příběhy do čtivých textů, které zaujmou všechny generace. Kniha je doplněna nejen fotografiemi, ale také mnoha nákresy, studiemi, seznamy vynálezů, či rodokmenem rodiny Veverkových.
V dalším díle najdeme osudy Tomáše Bati, Václava Klementa, Emila Kolbena, Františka Křižíka a Emila Škody – dalších významných vynálezců, podnikatelů a průmyslníků, s jejichž odkazem  se setkáváme v každodenním životě – stačí si obout boty, nastoupit do tramvaje, usednout za volat automobilu.
Věřme, že tato zajímavá edice přinese naší společnosti, a hlavně mladé generaci příklady lidí, kteří byli nejen obdaření výjimečným talentem, ale také pílí, vytrvalostí, odhodláním. I když se často potýkali s nepřízní osudu, nenechali se odradit a šli za svým cílem.

Jindra Svitáková

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 

125x125

 

Akce

symb11


HLEDÁME SPOLUPRACOVNÍKY

Hledáme spolupracovníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz


 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624