Nacházíte se zde: Úvod - Knihovnička - David I. Kertzer: Papež a Mussolini
21.05.2018
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

David I. Kertzer: Papež a Mussolini

Email Tisk PDF

Papez a MussoliniTo, že kniha získala Pulitzerovu knihu, jak uvádí vydavatel, může – a nemusí – být dobrou reklamou. Známe, jak to s udělováním některých cen chodí – a přiznávám, že ne všechny knihy, které se mi dostaly do ruky a takové ocenění získaly, jsem dočetla. Zde však dávám za pravdu například recenzi z magazínu New Yorker, která uvádí, že jde o „fascinující a tragický příběh.“

 

Papež a Mussolini vypráví strhující příběh dvou mužů, kteří se dostali k moci v roce 1922 a společně změnili běh dějin 20. století. V mnoha ohledech nemohli být rozdílnější. První byl učený, řádný a zbožný, většinu dospělého života trávil pročítáním starých rukopisů.
Toužil po středověkých časech, kdy o církevních pravdách nikdo nepochyboval. Druhý byl násilnický surovec a antiklerikální štváč. I přesto měli Pius XI. a italský Duce mnoho společného: Ani jeden nevěřil v demokracii, oba z duše nenáviděli komunismus a byli výbušné povahy. Oba byli tím druhým rozčarovaní, přesto se děsili, co by nastalo, kdyby jejich spojenectví zaniklo. Potřebovali totiž jeden druhého k tomu, aby si udrželi moc a dosáhli svých politických cílů.

Autor v knize přináší překvapivé důkazy o tom, že Pius XI. hrál klíčovou roli v upevnění Mussoliniho moci a pozice diktátora. Výměnou za podporu Vatikánu navrátil Duce církvi mnoho privilegií, o které přišla. A tak církev nejenže neprotestovala proti tomu, že se s Židy zachází jako s občany druhé kategorie, naopak režimu poskytla nejpádnější možné argumenty, proč proti nim přijmout přísná opatření.
Líčí také antipatie papeže k Hitlerovi a snahy Mussoliniho oddělit italský fašismus od německého nacismu. Šestnáct let pěstoval Mussolini úzké vztahy s Vatikánem, avšak jeho politickému úsudku se postupně stavěla do cesty megalomanie, poblázněnost Třetí říší a pocit vlastní neporazitelnosti. Papež se náhle cítil zneužitý. Kdyby mu v tom nezabránila jeho nemoc, zřejmě by nakonec fašismus odsoudil a Mussoliniho pozice v Itálii by byla bez křehkého příměří s Vatikánem ohrožena. Avšak na počátku roku 1939 papež umírá a je zvolen nový – Pius XII., dříve kardinál Eugenio Pacelli, blízký spolupracovník Pia XI, který potvrdil nastoupenou linii.
Krátce nato začala 2. světová válka a italští Židé vedli životy naplněné zoufalstvím – díky politice Mussoliniho vlády – a se souhlasem a podporou římsko-katolické církve. Oficiální verze událostí té doby tak, jak ji líčí Vatikán, je zcela odlišná od skutečnosti, kterou archivním bádáním objevil autor této knihy. Mnoha fakty zde dokazuje, že Vatikán sehrál při nastolení fašistického režimu a jeho udržení u moci v Itálii zásadní roli.

Rozhodnutí autora napsat tuto knihu se zrodilo v roce 2002, poté co Jan Pavel II. schválil otevření archivů týkajících se pontifikátu Pia XI. Roku 2003 byly badatelům zpřístupněny materiály o stycích Vatikánu s Německem a o tři roky později následovalo všeobecné zveřejnění vatikánských archivů. Během sedmileté archivní rešerše nashromáždil Kertzer digitální kopie pětadvaceti tisíc stran dokumentů, jež se v archivech nacházejí. Rovněž pročetl tisíce stran publikované italské, francouzské, britské, americké a německé diplomatické korespondence, včetně deníků a memoárů. Čerpal rovněž z archivu Mussoliniho špionů ve Vatikánu. Kniha je tak doplněna množstvím zajímavých portrétů dalších osobností pohybujících se jak při Svatém stolci, tak kolem Duceho, a nechybí ani detaily z Mussoliniho soukromého života či podrobnosti, které objasňují jeho vztah s Hitlerem a dalšími nacistickými pohlaváry.
Kniha je opatřena podrobným poznámkovým aparátem, jakož i archivními zdroji a podrobným rejstříkem. Vychází také jako e-kniha.

 Ukázka: https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/papez_a_mussolini

 Jindra Svitáková

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!

 

Náš nový projekt

symb11 Seznamte se s naším novým projektem a přispějte na jeho realizaci.

Obal vyber web 1

Podrobnosti najdete na portále HITHIT.CZ

 

 

 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624