Nacházíte se zde: Úvod - Knihovnička
23.05.2019
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

knihovnička

Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích

Email Tisk PDF

88346 large defaultPřed několika dny jsem se dozvěděla o jednom úžasném českém vynálezci, jehož život skončil na popravišti nacistické moci. Představte si, že již v roce 1942 podal žádost o patent na vynález zvukových novin a knih.

 

Jaroslav a Miroslav Čvančarovi: Když u nás byl Buffalo Bill

Email Tisk PDF

Buffalo BillZačátkem března 2017 vyšla v nakladatelství Academia rozsáhlá odborná studie o uměleckém turné jezdecké revue plk. W. F. Codyho, zvaného Buffalo Bill.

 

Jan Hloušek: JÁCHYMOV - JOACHIMSTHAL

Email Tisk PDF

Jachymov JoachimsthalTato dvoudílná publikace s podtitulem „Jáchymov, horský urbanistický skvost, který o návštěvníky nestojí…“ je jedinečnou prací encyklopedického rozsahu, která čtivě shrnuje vše, čím si Jáchymov za uplynulých 500 let své historie prošel.

 

David I. Kertzer: Papež a Mussolini

Email Tisk PDF

Papez a MussoliniTo, že kniha získala Pulitzerovu knihu, jak uvádí vydavatel, může – a nemusí – být dobrou reklamou. Známe, jak to s udělováním některých cen chodí – a přiznávám, že ne všechny knihy, které se mi dostaly do ruky a takové ocenění získaly, jsem dočetla. Zde však dávám za pravdu například recenzi z magazínu New Yorker, která uvádí, že jde o „fascinující a tragický příběh.“

 

 

Jediný československý maršál Karel Janoušek

Email Tisk PDF

Osobnost armádního generála a britského Air Marshala RNDr. Karla Janouška zůstávaly dlouhou dobu ve vynuceném zapomnění nebo byly vystaveny dobově podmíněnému – a tím i zkreslenému – výkladu. Proto bohatě vypravená publikace o této výjimečné postavě našich novodobých dějin autora Jiřího Rajlicha, vydaná v nakladatelství JOTA, skvěle vyplňuje další bílá místa v paměti novodobé české vojenské historie.

 

Jaroslav Čvančara: Anthropoid - příběh československých vlastenců

Email Tisk PDF

Kniha je věnována významnému činu výsadku Anthropoid, který ve složení Jan Kubiš a Josef Gabčík seskočil na území Protektorátu Čechy a Morava v noci na 29. 12. 1941 a v květnu 192 uskutečnil nejvýznamnější odbojový čin druhé světové války – atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

 

Oldřich Doubek, Miroslav Jindra: Ikarové bez legend a bájí

Email Tisk PDF

Velký příběh o létání a dosud neznámé poválečné historii letectví ve světle archivu StB.

 

Jindra Svitáková: Jitka Zelenohorská – Ujel mi vlak

Email Tisk PDF

Životní příběh populární herečky 60. let Jitky Zelenohorské, jejíž nezapomenutelné role ve filmech Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a další patří ke zlatému fondu české kinematografie.

 

Vlastimil Podracký: Návrat k domovu – řešení pro Evropu

Email Tisk PDF

Velmi zajímavá kniha s podtitulem Návrat k rodině, k občanské společnosti, k obci, k národu a ke státu. Autor rozbírá téma, zda je v současné společnosti důležité mít domov a proč. Je důležitější jednotlivec nebo společnost? Autor touto knihou odpovídá, proč je nejdůležitější lidský rod a jeho fyzické i kulturní zachování. 

 

Křest knihy Na perutích RAF

Email Tisk PDF

V zasedacím sále městského úřadu v Jablunkově, nejvýchodnějším městem České republiky, se 1. září uskutečnil slavnostní křest knihy bystřického kronikáře Petra Majera Na perutích RAF pojednávající o životě československého vojenského pilota plk. in memoriam Antonína Velebnovského, který zahynul v Bitvě o Británii v roce 1941.

 

 
Strana 2 z 3

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!