Nacházíte se zde: Úvod - Knihovnička
18.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

knihovnička

Doskočiště Protektorát

Email Tisk PDF

doskokSlovo doskočiště je celkem neutrální, vztahuje se k pohybu, často sportovnímu. Ovšem použité v názvu knihy je jasné, že se nejedná o žádný sportovní výkon. Ale o parašutisty, kteří byli vysazováni na nepřátelské území. Či vlastně na svoje rodné území, momentálně v rukou nepřítele a zvané Protektorát.

 

Radan Lášek: Velitelé praporů SOS

Email Tisk PDF

01 velitele praporu sosZa poslední více než dvě dekády se podařilo vnést mnoho světla do problematiky obrany pohraničí Republiky československé z let 1938–1939. Několik desetiletí byly objektivní informace o tomto období účelově manipulovány. Někdy z osobních důvodů. Jindy v tom hrála roli politika. Podstatnou měrou se na odkrývání zapomenutých příběhů podílí literatura, respektive autoři, kteří se neváhají ponořit do archivních záznamů. Jedním z nich je také pražský badatel Radan Lášek.

 

 

Jan Štainbruch: Čest a sláva námořníků

Email Tisk PDF

cest a slava namornikuMalá knížečka Čest a sláva námořníků vznikla vlastně náhodně – jako dárek pro otce. Jsou to vzpomínky na autorova dědečka – námořníka a korzára, kterého na moři zastihla 1. světová válka.

 

Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích

Email Tisk PDF

88346 large defaultPřed několika dny jsem se dozvěděla o jednom úžasném českém vynálezci, jehož život skončil na popravišti nacistické moci. Představte si, že již v roce 1942 podal žádost o patent na vynález zvukových novin a knih.

 

Jaroslav a Miroslav Čvančarovi: Když u nás byl Buffalo Bill

Email Tisk PDF

Buffalo BillZačátkem března 2017 vyšla v nakladatelství Academia rozsáhlá odborná studie o uměleckém turné jezdecké revue plk. W. F. Codyho, zvaného Buffalo Bill.

 

Jan Hloušek: JÁCHYMOV - JOACHIMSTHAL

Email Tisk PDF

Jachymov JoachimsthalTato dvoudílná publikace s podtitulem „Jáchymov, horský urbanistický skvost, který o návštěvníky nestojí…“ je jedinečnou prací encyklopedického rozsahu, která čtivě shrnuje vše, čím si Jáchymov za uplynulých 500 let své historie prošel.

 

David I. Kertzer: Papež a Mussolini

Email Tisk PDF

Papez a MussoliniTo, že kniha získala Pulitzerovu knihu, jak uvádí vydavatel, může – a nemusí – být dobrou reklamou. Známe, jak to s udělováním některých cen chodí – a přiznávám, že ne všechny knihy, které se mi dostaly do ruky a takové ocenění získaly, jsem dočetla. Zde však dávám za pravdu například recenzi z magazínu New Yorker, která uvádí, že jde o „fascinující a tragický příběh.“

 

 

Jediný československý maršál Karel Janoušek

Email Tisk PDF

Osobnost armádního generála a britského Air Marshala RNDr. Karla Janouška zůstávaly dlouhou dobu ve vynuceném zapomnění nebo byly vystaveny dobově podmíněnému – a tím i zkreslenému – výkladu. Proto bohatě vypravená publikace o této výjimečné postavě našich novodobých dějin autora Jiřího Rajlicha, vydaná v nakladatelství JOTA, skvěle vyplňuje další bílá místa v paměti novodobé české vojenské historie.

 

Jaroslav Čvančara: Anthropoid - příběh československých vlastenců

Email Tisk PDF

Kniha je věnována významnému činu výsadku Anthropoid, který ve složení Jan Kubiš a Josef Gabčík seskočil na území Protektorátu Čechy a Morava v noci na 29. 12. 1941 a v květnu 192 uskutečnil nejvýznamnější odbojový čin druhé světové války – atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

 

Oldřich Doubek, Miroslav Jindra: Ikarové bez legend a bájí

Email Tisk PDF

Velký příběh o létání a dosud neznámé poválečné historii letectví ve světle archivu StB.

 
Strana 2 z 3

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!