Nacházíte se zde: Úvod - Knihovnička
15.09.2019
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

knihovnička

Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938

Email Tisk PDF

vyhnani cechu 1938……. Dne 27. září nám skupina německých ordnerů začala střílet do oken, maminka, sestra a já jsme ležely na zemi, bylo to strašné! Na štěstí nějaký soused – Němec – ordnery zahnal. Potom se připlížil do našeho domu přednosta stanice pan Fiala a řekl mamince, že za chvíli pojede poslední vlak a náš otec již nemůže přijet.

 

Stina Katchadourian – Dcera laponského krále

Email Tisk PDF

obalka knihyV knize s podtitulem „Rodinné putování finskými válkami“ autorka – historička a novinářka sděluje své dětské válečné osudy a přibližuje mnohým z nás neznámý průběh druhé světové války ve Finsku. Co znamenala pro Finsko, Finy, finské vojsko a vládu, jak poznamenala civilní obyvatelstvo, okolní země? A jaké paralely může mít s tehdy vzdáleným Československem?

 

Lenka Pecharová: Po stopách stoleté dámy

Email Tisk PDF

po stopach stolete damyKnihu ke stému výročí vzniku Československa vydalo nakladatelství Portál. Kniha prochází jednotlivými roky české republiky a v každém z nich upozorňuje na zajímavosti, které se tehdy staly. Zvídavé děti se tak dozvědí nejen o základních historických událostech, ale i o českých a slovenských vědcích, vynálezech a dalších jedinečnostech, které v naší vlasti vznikly.

 

Kniha S odvahou v srdcích – II. díl

Email Tisk PDF

Obal vyber webDruhý díl knihy S odvahou v srdcích – Tragické konce legend českého vojenství a politiky známého badatele a publicisty Zbyňka Miloše Dudy je připraven k vydání. Publikace obsahuje životní příběhy a profesionální dráhy nejvýznamnějších představitelů českého vojenství v období první poloviny 20. století. Tento díl obsahuje také na 200 unikátních a většinou dosud nezveřejněných originálních fotografií a dokumentů z autorova archívu. Získat ji můžete za velmi výhodných podmínek a s bonusy, pokud přispějete na její vydání prostřednictvím portálu HITHIT.

 

Pravomil Raichl: Lépe žít den jako lev, než sto let jako zbabělec

Email Tisk PDF

pravomilTouto Raichlovou parafrází výroku spisovatele L. N. Tolstého uvádí autor Jaroslav Čvančara jednu z kapitol své nové knihy: Pravomil Raichl – Život na hranici smrti. Pečlivě zpracovaná kniha našeho předního badatele a autora literatury faktu líčí pohnuté osudy plk. Pravomila Raichla, válečného veterána, politického vězně a exulanta, nositele Řádu bílého lva, výjimečného jedince a účastníka II. a III. odboje.

 

ZASNOUBENA SE SMRTÍ

Email Tisk PDF

zasnoubena smrtZapomenutý příběh Inky Bernáškové, první české odbojářky popravené nacisty, zpracovala do románové podoby publicistka a překladatelka Jana Vrzalová. Vydalo nakladatelství JOTA v říjnu 2017.

 

Karel Richter: Přes krvavé řeky

Email Tisk PDF

krvave rekyČeskoslovenský východní odboj bez cenzury a legend – aktualizované a rozšířené vydání knihy Karla Richtera z nakladatelství Jota. Vychází také jako e-kniha.

 

Doskočiště Protektorát

Email Tisk PDF

doskokSlovo doskočiště je celkem neutrální, vztahuje se k pohybu, často sportovnímu. Ovšem použité v názvu knihy je jasné, že se nejedná o žádný sportovní výkon. Ale o parašutisty, kteří byli vysazováni na nepřátelské území. Či vlastně na svoje rodné území, momentálně v rukou nepřítele a zvané Protektorát.

 

Radan Lášek: Velitelé praporů SOS

Email Tisk PDF

01 velitele praporu sosZa poslední více než dvě dekády se podařilo vnést mnoho světla do problematiky obrany pohraničí Republiky československé z let 1938–1939. Několik desetiletí byly objektivní informace o tomto období účelově manipulovány. Někdy z osobních důvodů. Jindy v tom hrála roli politika. Podstatnou měrou se na odkrývání zapomenutých příběhů podílí literatura, respektive autoři, kteří se neváhají ponořit do archivních záznamů. Jedním z nich je také pražský badatel Radan Lášek.

 

 

Jan Štainbruch: Čest a sláva námořníků

Email Tisk PDF

cest a slava namornikuMalá knížečka Čest a sláva námořníků vznikla vlastně náhodně – jako dárek pro otce. Jsou to vzpomínky na autorova dědečka – námořníka a korzára, kterého na moři zastihla 1. světová válka.

 
Strana 1 z 3

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!