Nacházíte se zde: Úvod - Kalendárium
25.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

kalendarium

27. května se sejdeme v Zatáčce

Email Tisk PDF

A proč v té s velkým Zet? Protože je to nejdůležitější zatáčka v zemi - právě tam uskutečnili svůj hrdinský čin parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík. Nemusí být zrovna kulaté výročí - má smysl připomínat si jejich hrdinství (a hrdinství všech jejich spolupracovníků z odboje) rok co rok. 

Tak přijďte všichni, kdo se můžete uvolnit, uctít tento čin a jejich památku.

Akce se koná 27. 5. 2015 v 10.35 hodin v ulici V Holešovičkách u Památníku Operaci Anthropoid.

Akci pořádá: Centrum české historie a ANLETzatacka-w

 

V Den vítězství nás najdete na Dejvické

Email Tisk PDF

Historický kaleidoskop, knihy Centra české historie, Anletu, výroční turistickou známku i kravatu s českým lvem - to vše a mnohem víc si můžete zakoupit na slavnostech osvobození v Praze 6. 

Najdete nás 8. května od 13 hodin v Praze 6 na oslavě na  Dejvické ulici  - pozor - náš stánek je za rohem ve Václavkově v sekci neziskových organizací před mexickou restaurací!

Tam vám nabídneme naši produkci, ale také se s vámi rádi setkáme.

Informace o celé akci, kterou pořádá MČ Praha 6, jsou zde: 

http://www.praha6.cz/aktuality/70-vyroci-osvobozeni-vyvrcholi-8-a-9-kvetna-koncertem-pro-hrdiny-2015-04-30.html

 

Mnich 8. května 2015

Email Tisk PDF

Tradičně se u Památníku slovanského bratrství v partyzánské obci Mnich (u Kamenice nad Lipou) sejdou občané kraje Vysočina a Jihočeského kraje ze širokého okolí, aby 8. května 2015 (v 9 hodin dopoledne) vzpomněli 70. výročí osvobození naší vlasti a zdejší tragické události.

 

Den válečných veteránů – 11. listopad

Email Tisk PDF

Dne 11. 11. 1918 podepsali zástupci Německa v salonním železničním voze maršála Ferdinanda Foche u Compiègne dohodu o příměří, která vstoupila v platnost v 11 hodin téhož dne. Německo kapitulovalo. Nastal čas počítání ztrát, mírových smluv a dělení území. Následující rok byla svolána do Versailles mírová konference, která rozhodla o definitivním poválečném uspořádání v Evropě. 

 

Český kalendář 2015

Email Tisk PDF

cesky-kalendarTradiční ročenka plná zajímavého čtení na téma česká historie, výročí roku 2014, významné osobnosti, česká příroda. Najdete v něm také poezii, povídky, písničky, křížovky  či úryvky ze zajímavých knížek.

Český kalendář vydává Český dialog již od roku 1996 a je vhodným dárkem pod stromeček i jako podpora při výuce českého jazyka a reálií v kurzech češtiny pro Čechy v zahraničí.

Brožovaná publikace, cena v ČR 149 Kč + poštovné 21 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 15 USD i s poštovným.

Platit je možno na účet 110 103 4001/5500, složenkou nebo u zástupců Českého dialogu v zahraničí.

Objednávejte na: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo tel.: +420 739 091 057

 

Anlet přijímá návrhy na udělení ceny Český patriot 2014

Email Tisk PDF

Vyberte ze svého okolí člověka, který dlouhodobě pečuje o zachování historie naší vlasti, přispěl k nastolení svobody a demokracie, věnuje se zachování historických památek, sběru historického materiálu o osobách, místech a událostech, které ovlivnily novodobou českou historii.

 

Pozvánka na zádušní mši

Email Tisk PDF

Ve čtvrtek v předvečer výročí masových poprav českých vlastenců v koncentračním táboře Mauthausen, 23. 10. 2014 od 17 hodin, bude kardinál Dominik Duka v katedrále sv. Víta a Vojtěcha na Pražském hradě složit zádušní mši za 294 popravených v KT Mauthausen.

 

29. srpen: 70 let od vypuknutí Slovenského národního povstání

Email Tisk PDF

Od jara 1944 vedly skupiny politiků na Slovensku úvahy o dalším osudu země. Postupně zesiloval názor, že není možné pasivně čekat na konec války a že je třeba připravit akci, která by nejen napomohla postupu Rudé armády, ale likvidovala i ostudné spojení Slovenské republiky s nacisty, a tím se pokusila rehabilitovat slovenský národ.

 

 

30. červen – 125. výročí narození Vladimíra Síse

Email Tisk PDF

Vladimir SisČeský novinář, publicista a spisovatel, účastník prvního i druhého odboje a jedna z obětí komunistického teroru. Psal zejména pro Národní listy, byl znalcem Balkánu a překládal z bulharštiny. Za druhé světové války byl zatčen gestapem a vězněn.

 

29. červen – 25 let Několika vět

Email Tisk PDF

Právě tento den v roce 1989 odvysílaly rozhlasové stanice Svobodná Evropa a Hlas Ameriky  výzvu Několik vět. Říci, že odstartovala pád komunistického režimu, je možná trochu moc. Ten režim byl totiž již v troskách a u moci se držel silou vůle. Již jen to, že na konci roku 1988 oficiálně povolil první protirežimní demonstraci, znamenalo velký pokrok. Avšak o pár týdnů později na Palachův týden komunisté ukázali, že se o svou moc budou prát – a třeba se všemi občany své vlastní země, kteří by jim bránili využívat svá dobrá bydla a moc, jež se s tím pojila. Několik vět zapadlo dobře do kontextu doby.

 

29. června – 80. výročí úmrtí Adolfa Kašpara

Email Tisk PDF

A-Kaspar-BabickaKdyby už nikdy nenamaloval nic jiného, ilustrace Adolfa Kašpara k nesmrtelnému dílu české klasiky – Bbičce, zůstanou v paměti mnoha generacím. Adolf Kašpar se narodil 27. prosince 1877 v Bludově a na své výtvarné nadání upozornil již během studií na učitelském ústavu v Olomouci, poté pokračoval ve studiích na akademii v Praze. Známé jsou jeho ilustrace k Babičce Boženy Němcové, Jiráskově Filosofské historii a dalším dílům české i světové literatury. Při svém pobytu na Chodsku, kde sbíral materiál k ilustraci knihy J. Š. Baara, zemřel náhle 29. června 1934 na mrtvici během výletu k Čertovu jezeru. Je pochován na vyšehradském hřbitově v Praze.

 
Strana 2 z 4

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!