Čtvrtek, 04 Květen 2017 12:31
Počátkem roku byl v Rusku zformován 1. jihoslovanský prapor, který byl následně transportován po železnici do Murmaňska a poté francouzskou lodí do Evropy. Jeho cesta skončila 19. března 1917 v Soluni, kde byl přiřazen k 7. srbskému pluku krále Petra. Ze sboru bylo, na zásah ruských orgánů, povoleno odejít nespokojeným vojákům. Mezi ně patřila i značná část Čechů, z nichž většina se stala příslušníky srbské armády v naději, že se v rámci ní bude tvořit samostatná česká jednotka, což se však nestalo. Ze srbské armády však neodcházeli ve zlém. V jednom z posledních rozkazů vyjádřil velitel srbského sboru českým dobrovolcům díky za vykonané služby a popřál jim hodně štěstí v řadách čs. armády. I vojáci samotní si na tento sbor odnášeli dobré vzpomínky, bylo to tím, že Srbové jim byli vděčni za přinášené oběti a nehleděli na ně jako na dobrodruhy s nepochopitelnou motivací k boji proti vlastním krajanům. Někteří Češi odešli ze srbského sboru ještě následně při jeho průjezdu Francií a přidali se k tam vznikajícím legiím.
|
Úterý, 28 Březen 2017 18:03
Nejvýznamnější válečné události čtvrtého čtvrtletí roku 1916.
Úterý, 14 Únor 2017 16:37
Únor je podle gregoriánského kalendáře druhý měsíc v roce. Má 28 dní, v přestupném roce má 29 dní. Třikrát v historii měl únor i 30 dní. Český název měsíce vysvětlují jazykovědci tím, že se v tuto dobu při tání ledu ponořují ledové kry na řekách (únor = nořiti se). V římském kalendáři byl únor posledním měsícem v roce. Právě proto tento měsíc má proměnlivý počet dnů a právě k němu se přidával v přestupném roce jeden den. Varianty původně římského (respektive latinského) názvu Februarius obsahuje většina evropských jazyků. Únor začíná vždy stejným dnem v týdnu jako březen a listopad, s výjimkou přestupného roku. Tehdy začíná ve stejný den jako srpen.
Pondělí, 23 Leden 2017 16:45
Nejvýznamnější válečné události třetího čtvrtletí roku 1916.
Čtvrtek, 05 Leden 2017 17:56
Vznikla před 130 lety, a to hned na Václaváku. Od sochy sv. Václava na Můstek – to by byla jízda! Zdá se vám, že tohle nejznámější pražské náměstí má malý sklon na lyžování? Prvním českým lyžařům to nevadilo, když se vydali v noci z 5. na 6. ledna roku 1887 právě sem a sjeli od Václava dolů. Naopak, byli nadšení, že objevili nový zajímavý sport.
Středa, 25 Leden 2012 11:55
„Hlavní věcí pro důstojníka je dávat příklad a hrdinství je příklad,“ řekl při našem setkání v Praze v roce 2005 plk. v.v. Adolf Pravoslav Zelený, válečný veterán, navigátor 311. čs. bombardovací perutě RAF.
Úterý, 06 Prosinec 2016 17:08
26. listopadu 1941, před 75 lety a několika dny, vyplula flotila se šesti japonskými letadlovými loděmi pod velením admirála Naguma z domácího přístavu a začala plout směrem na Pearl Harbor. Přitom udržovala absolutní rádiové ticho. Překvapivý útok Japonců na americkou vojenskou základnu na Pearl Harboru se stal dalším z mezníků 2. světové války.
Úterý, 29 Listopad 2016 12:03
24. listopadu vzlétl z bratislavského letiště letoun Iljušin Il-18B, nasazený na let LZ101 bulharsko-sovětské společnosti TABSO (dnešní Balkan Bulgarian Airlines), který tam neplánovaně přistál kvůli povětrnostním podmínkám. Letadlo mělo trasu Sofie-Budapešť-Praha-Berlín. Krátce po půl páté havarovalo 8 km od letiště na Sakrakopci v Malých Karpatech v bratislavské čtvrti Rača. Nehodu z 82 cestujících nikdo nepřežil.
Čtvrtek, 28 Duben 2016 13:17
Na konci prvního pololetí roku 1916 se západní Evropa začala zajímat o česko-slovenskou touhu po samostatnosti, což Rusko přimělo k rozhodnutí převzít naše revoluční hnutí i jeho vedení pod svůj vliv. V červnu 1916 přijel do Ruska poslanec Říšské rady (což byl zákonodárný orgán Rakouského císařství) Josef Dürich jako zástupce Československé národní rady v Rusku, jež podléhala dozoru ruské vlády a nechala se jí financovat. Společně s Milanem Rastislavem Štefánikem zde vyjednávali o možnosti zřízení československých legií. Při jednáních znovu došlo k názorovým rozdílům, když Bohumil Čermák jako předseda Svazu československých spolků na Rusi a další činitelé se proti tomuto zasahování ruských vládních činitelů bránili a neohroženě prosazovali politickou jednotu a finanční nezávislost česko-slovenského hnutí v Rusku. Tento názor zastával i M. R. Štefánik. Dürich sám však prosazoval obnovení Českého království s ruskou podporou a vyvíjel snahy o ustavení separátního, procarského centra československého exilu. Kvůli tomu ale došlo k roztržce, na jejímž základě byl Štefánikem zbaven funkce i členství v Československé národní radě.
Úterý, 24 Listopad 2015 17:18
Centrum české historie vás zve na tematické podvečery Cesty do minulosti v Praze 6. Na příjemných setkáních, která byla zahájena v říjnu letošního roku a budou pokračovat v dalších týdnech, se můžete setkat s pamětníky, historiky, badateli a s dalšími osobnostmi, které budou vyprávět příběhy z českých dějin. Až do prosince letošního roku se setkání budou konat ve společenském sále úřadu městské části Praha 6 v tzv. Skleněném paláci, nám. Svobody 1, a to vždy od 18.00 hodin.
Středa, 27 Květen 2015 12:53
Obojí. Obojí znamenalo pro členy skupiny Anthropoid Jana Kubiše a Josefa Gabčíka splnění vojenského úkolu 27. května 1942 – likvidace jednoho z nejčelnějších představitelů Třetí říše zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Věděli, že se z protektorátu, kam byli vysláni, nevrátí. Tou vysněnou variantou bylo ukrytí a přežití války. Oba věděli, že pravděpodobnost je velmi malá. Věděli to i představitelé exilové vlády v Londýně. Přesto poslali je i mnoho dalších. Na smrt? Za splněním úkolů. Atentát na Heydricha, který se odehrál před 73 lety, znamenal nejen vraždění stovek Čechů, stanné právo a teror. Znamenal především novou etapu v taktice německé okupační moci – již s jistotou věděli, že Češi se nedají zastrašit. Že jejich plán – likvidace inteligence a dalších nepohodlných a vystěhování zbytku „kamsi na východ“ – se nemusí uskutečnit. Už na to nebudou mít čas.
|
|
|
Strana 1 z 4 |