Nacházíte se zde: Úvod - Kalendárium
25.05.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

kalendarium

Kalendárium první světové války – 1. čtvrtletí 2017

Email Tisk PDF

Vojska Ada CiganlijaPočátkem roku byl v Rusku zformován 1. jihoslovanský prapor, který byl následně transportován po železnici do Murmaňska a poté francouzskou lodí do Evropy. Jeho cesta skončila 19. března 1917 v Soluni, kde byl přiřazen k 7. srbskému pluku krále Petra. Ze sboru bylo, na zásah ruských orgánů, povoleno odejít nespokojeným vojákům. Mezi ně patřila i značná část Čechů, z nichž většina se stala příslušníky srbské armády v naději, že se v rámci ní bude tvořit samostatná česká jednotka, což se však nestalo. Ze srbské armády však neodcházeli ve zlém. V jednom z posledních rozkazů vyjádřil velitel srbského sboru českým dobrovolcům díky za vykonané služby a popřál jim hodně štěstí v řadách čs. armády. I vojáci samotní si na tento sbor odnášeli dobré vzpomínky, bylo to tím, že Srbové jim byli vděčni za přinášené oběti a nehleděli na ně jako na dobrodruhy s nepochopitelnou motivací k boji proti vlastním krajanům. Někteří Češi odešli ze srbského sboru ještě následně při jeho průjezdu Francií a přidali se k tam vznikajícím legiím.

 

Kalendárium 1. světové války - 4. čtvrtletí 2016

Email Tisk PDF

kal 04 16 04Nejvýznamnější válečné události čtvrtého čtvrtletí roku 1916.

 

 

Únorové kalendárium

Email Tisk PDF

Únor je podle gregoriánského kalendáře druhý měsíc v roce. Má 28 dní, v přestupném roce má 29 dní. Třikrát v historii měl únor i 30 dní. Český název měsíce vysvětlují jazykovědci tím, že se v tuto dobu při tání ledu ponořují ledové kry na řekách (únor = nořiti se). V římském kalendáři byl únor posledním měsícem v roce. Právě proto tento měsíc má proměnlivý počet dnů a právě k němu se přidával v přestupném roce jeden den. Varianty původně římského (respektive latinského) názvu Februarius obsahuje většina evropských jazyků. Únor začíná vždy stejným dnem v týdnu jako březen a listopad, s výjimkou přestupného roku. Tehdy začíná ve stejný den jako srpen.

 

Kalendárium 1. světové války

Email Tisk PDF

Nejvýznamnější válečné události třetího čtvrtletí roku 1916.    

 

 

První sjezdovka v českých zemích

Email Tisk PDF

Vznikla před 130 lety, a to hned na Václaváku. Od sochy sv. Václava na Můstek – to by byla jízda! Zdá se vám, že tohle nejznámější pražské náměstí má malý sklon na lyžování? Prvním českým lyžařům to nevadilo, když se vydali v noci z 5. na 6. ledna roku 1887 právě sem a sjeli od Václava dolů. Naopak, byli nadšení, že objevili nový zajímavý sport.

 

Příklad hrdinství

Email Tisk PDF

„Hlavní věcí pro důstojníka je dávat příklad a hrdinství je příklad,“ řekl při našem setkání v Praze v roce 2005 plk. v.v. Adolf  Pravoslav Zelený, válečný veterán, navigátor 311. čs. bombardovací perutě RAF.

 

 

Pearl Harbor změnil válku evropskou na světovou

Email Tisk PDF

26. listopadu 1941, před 75 lety a několika dny,  vyplula flotila se šesti japonskými letadlovými loděmi pod velením admirála Naguma z domácího přístavu a začala plout směrem na Pearl Harbor. Přitom udržovala absolutní rádiové ticho. Překvapivý útok Japonců na americkou vojenskou základnu na Pearl Harboru se stal dalším z mezníků 2. světové války.

 

50 let od velké havárie

Email Tisk PDF

24. listopadu vzlétl z bratislavského letiště letoun Iljušin Il-18B, nasazený na let  LZ101 bulharsko-sovětské společnosti TABSO (dnešní Balkan Bulgarian Airlines), který tam neplánovaně přistál kvůli povětrnostním podmínkám.  Letadlo mělo trasu Sofie-Budapešť-Praha-Berlín. Krátce po půl páté havarovalo 8 km od letiště na Sakrakopci v Malých Karpatech v bratislavské čtvrti Rača. Nehodu z 82 cestujících nikdo nepřežil.

 

Kalendárium 1. světové války - 1916 - 2. čtvrtletí

Email Tisk PDF

Na konci prvního pololetí roku 1916 se západní Evropa začala zajímat o česko-slovenskou touhu po samostatnosti, což Rusko přimělo k rozhodnutí převzít naše revoluční hnutí i jeho vedení pod svůj vliv. V červnu 1916 přijel do Ruska poslanec Říšské rady (což byl zákonodárný orgán Rakouského císařství) Josef Dürich jako zástupce Československé národní rady v Rusku, jež podléhala dozoru ruské vlády a nechala se jí financovat. Společně s Milanem Rastislavem Štefánikem zde vyjednávali o možnosti zřízení československých legií. Při jednáních znovu došlo k názorovým rozdílům, když Bohumil Čermák jako předseda Svazu československých spolků na Rusi a další činitelé se proti tomuto zasahování ruských vládních činitelů bránili a neohroženě prosazovali politickou jednotu a finanční nezávislost česko-slovenského hnutí v Rusku. Tento názor zastával i M. R. Štefánik. Dürich sám však prosazoval obnovení Českého království s ruskou podporou a vyvíjel snahy o ustavení separátního, procarského centra československého exilu. Kvůli tomu ale došlo k roztržce, na jejímž základě byl Štefánikem zbaven funkce i členství v Československé národní radě.

 

Pozvánka na Hovory o české historii

Email Tisk PDF

Centrum české historie vás zve na tematické podvečery Cesty do minulosti v Praze 6. Na příjemných setkáních, která byla zahájena v říjnu letošního roku a budou pokračovat v dalších týdnech, se můžete setkat s pamětníky, historiky, badateli a s dalšími osobnostmi, které budou vyprávět příběhy z českých dějin. Až do prosince letošního roku se setkání budou konat ve společenském sále úřadu městské části Praha 6 v tzv. Skleněném paláci, nám. Svobody 1, a to vždy od 18.00 hodin.

 

Pád do propasti nebo hrdinství?

Email Tisk PDF

Obojí.
Obojí znamenalo pro členy skupiny Anthropoid Jana Kubiše a Josefa Gabčíka splnění vojenského úkolu 27. května 1942 – likvidace jednoho z nejčelnějších představitelů Třetí říše zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Věděli, že se z protektorátu, kam byli vysláni, nevrátí. Tou vysněnou variantou bylo ukrytí a přežití války. Oba věděli, že pravděpodobnost je velmi malá. Věděli to i představitelé exilové vlády v Londýně. Přesto poslali je i mnoho dalších. Na smrt? Za splněním úkolů.
Atentát na Heydricha, který se odehrál před 73 lety, znamenal nejen vraždění stovek Čechů, stanné právo a teror. Znamenal především novou etapu v taktice německé okupační moci – již s jistotou věděli, že Češi se nedají zastrašit. Že jejich plán – likvidace inteligence a dalších nepohodlných a vystěhování zbytku „kamsi na východ“ – se nemusí uskutečnit.
Už na to nebudou mít čas.

 
Strana 1 z 4

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!