Nacházíte se zde: Úvod - Rozhovory
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

interview

Mgr. Vladimíra Ludková: Jsem hrdá na to, co dělám

Email Tisk PDF

Když jsem ji oslovila, abychom si povídaly do naší rubriky Patriot, myslela, že nebude o čem, protože sociální služby a patriot? Jenže místostarostka městské části Praha 8 Mgr. Vladimíra Ludková je žena sice mladá, ale velmi činorodá, bez jejíž iniciativy a spousty práce by dnes nestál Pomník Operaci Anthropoid.

 

Na návštěvě u Olgy Klingerové

Email Tisk PDF

Motto: „Je strašně důležité ty příběhy připomínat. Když se přestanou vyprávět, tak sice nezaniknou, ale může se na ně zapomenout. Číst si příběh konkrétního člověka je víc než učebnice dějepisu, víc než vykládání paní učitelky…“ herečka Barbora Hrzánová

 

 

Jana Dubová: Život mě stále baví

Email Tisk PDF

Byla to normální rodina. Slavili vánoce, děti chodily do různých kroužků, scházeli se, jezdili na výlety. Najednou jí kamarádky řekly, že už k nim nesmí chodit, protože je židovka. Byl to pro ni hrozný šok, nevěděla, proč ji vydělili ze společnosti, proč je jiná? Byla 2. světová válka a mladá dívka Jana Hellerová byla zařazena s rodiči do transportu směr Terezín…

 

 

Když se dopředu bojíte, tak se musíte bát pořád…

Email Tisk PDF

Chtěl být malířem, vystudoval dějiny umění a estetiku, avšak nyní se intenzívně zabývá obecnými dějinami i pomocnými vědami historickými, ale také vojenskou historií, zaměřenou na období let 1914-18 a 1939-45. Jeho strýc brig. generál letectva Josef Duda, CBE, přímý účastník bitvy o Francii a Velkou Británii je pro něho stálicí, která silně ovlivnila jeho život. První nositel titulu Český patriot PhDr., Mgr. Zbyněk M. Duda, člen Obce spisovatelů, vydal několik knih, napsal řadu katalogů předním českým výtvarníkům, přednáší, soustavně publikuje a věnuje se mnoha činnostem v různých oblastech humanitních a společenských věd. 

 

Nejsem schopen tolerovat zabíjení

Email Tisk PDF

Dosud hrál ve více než stovce filmů, nespočtu televizních inscenací a seriálů. Prošel několika divadelními scénami, až zakotvil v divadle svého jména. Všude měl štěstí na krásné role, na jeho postavy se nezapomíná. Herec s nádherným hlasem a grácií, již několik desetiletí jeden z nejlepších, Radoslav Brzobohatý.

 

Cíl: PLZEŇ

Email Tisk PDF

Za svůj život jsem zatím potkal 4 letce, kteří 16. 4. 1943 bombardovali Plzeň. Všichni měli podobný osud, jeden přímo nad naší Škodovkou dostal střepinou do obličeje a stal se pacientem v East Grinstead Hospital, a tedy i členem Klubu pokusných morčat – The Guinea Pig Club. Další 2 padli později do zajetí a svobody se dočkali za dráty německých lágrů.

 

Poslední rytíři ducha

Email Tisk PDF

Jaroslav Čvančara – dlouholetý pracovník v učňovském školství. Skaut, filmař, zakladatel a banjista skupiny Taxmeni. Veřejnosti známý především jako autor desítek odborných článků a řady knižních publikací.

 

Naštěstí se dožil rehabilitace

Email Tisk PDF

Paní Anna Krestová je druhá manželka stíhacího pilota 313. perutě Otakara Kresty. Díky tomu sice unikla hrozným 50. letům, ale „stihla“ ještě dobu normalizace.

 

Bratr dal slovo a šel do války

Email Tisk PDF

Paní Milada Trýznová určitě neměla lehký život. Její bratr Jaroslav Slabý odešel ve 24 letech do války a už se z ní nevrátil.

 

Nejoblíbenější bratranec

Email Tisk PDF

Jméno Zátopek zná každý již několik generací a nemusí to být zrovna sportovní fanoušek. Emil a Dana Zátopkovi se stali pojmem a uznávanými osobnostmi daleko za hranice naší vlasti.

 
Strana 2 z 3

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!