Nacházíte se zde: Úvod - Rozhovory
25.05.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

interview

Vzpomínka na drahého strýčka

Email Tisk PDF

S bratrem Jiřím Eliášem, který byl dlouholetým spořilovským občanem a náčelníkem Sokola Spořilov, jsme si při jeho poslední návštěvě předvánoční besedy Věrné gardy ve spořilovské sokolovně slíbili, že se vrátíme k osobnosti jeho strýce – předsedy protektorátní vlády generála Aloise Eliáše. Dnes vám přinášíme několik zajímavých  vzpomínek z dětství, které vypovídají o pohnutém životě generála – hrdiny.

 

 

Frank Hall: Život jsem bral tak, že ať mi přinese do cesty cokoliv, já to zvládnu

Email Tisk PDF

Jsou nabídky, které se neodmítají. Když jsme Franku Hallovi psali o autogram a on nám poslal dopis, jak ho těší náš zájem a pokud bychom měli otázky k jeho účasti v bojích v Tichomoří, tak ať se klidně ptáme, nemohli jsme odmítnout. Přestože mu je 93, má stále čistou mysl, a tak nám mohl poskytnout informace přímo z bojové linie, které se po úmrtí všech veteránů budou již těžko shánět.

 

 

Přemku, piš dál!

Email Tisk PDF

„Dlouholetý spolupracovník Památníku Lidice, autor literatury faktu Přemysl Veverka, obdržel před několika týdny prestižní Mezinárodní cenu Egona Erwina Kische za celoživotní dílo. Toto ocenění nebývá udělováno příliš často a mezi jeho nositele patří například Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, Vojtěch Zamarovský nebo Jaromír Tomeček.“

 

Student 4184

Email Tisk PDF

Po hromadném zatýkání 17. listopadu 1939 bylo v koncentračním táboře Sachsenhausen uvězněno přes 1200 českých studentů. Šlo o všechny vysokoškoláky, muže starší dvaceti let, kteří studovali v Praze, a některé další studující v Brně a Příbrami. Díky houževnatosti mládí, vzájemné podpoře, ale částečně také i mírnějšímu táborovému režimu ve srovnání například s vězněnými Židy, nebyly ztráty na životech vězněných studentů tak drastické. Celkem věznění v koncentračním táboře životem zaplatilo třicet studentů.

 

 

Bojovat za to, aby si lidé vážili svého češství

Email Tisk PDF

Před dvaačtyřiceti lety babička a dědeček z Ostravy založili vnukovi cestovní vkladní knížku a vložili na ni 600 Kčs, aby měl tak zvaně něco do začátku. Bylo mu 15 a z prázdnin v Ostravě odjížděl domů do Prahy, aby za pár dnů nastoupil do slovenské Nitry na střední vojenskou školu. V den odjezdu do Prahy nejel sám – vstoupila do ní nad ránem také vojska tehdejší Varšavské smlouvy, aby Československu „bratrsky pomohla“.

 

Jako Sokol myslím na výchovu ke sportu a vlastenectví

Email Tisk PDF

 Ing. Bohuslav Bubník se aktivně zapojil do protinacistického odboje v rámci sokolských odbojových skupin. Poskytoval pomoc parašutistům ze skupiny Anthropoid, kteří v roce 1942 uskutečnili atentát na Reinharda Heydricha. V souvislosti s ním byl zatčen, ale gestapu se jej nepodařilo zlomit. V odboji působil až do konce války. Zúčastnil se obnovy Sokola v roce 1945, v roce 1968 i po listopadu 1989. 

 

Výcvik ve Skotsku pro operaci Platinum

Email Tisk PDF

V listopadu 2009 jsme se jako členové Sdružení pro výstavbu památníku čs. vojákům ve Skotsku a také jako členové české dudácké kapely The Rebel Pipers účastnili odhalení památníku ve skotském Arisaigu. Setkali jsme se tam také s jedněmi z posledních žijících účastníků kurzů ve Skotsku, mj. s plk. Jaroslavem Klemešem, který byl letos 8. května 2010 prezidentem republiky jmenován do hodnosti brigádního generála.

 

Harry Erben – žít naplno

Email Tisk PDF

Zcela specifický je příběh letce Harryho Erbena, jinak Jiřího Hanuše Erbena, žida slovenského původu, který bojoval v řadách britské perutě a v únoru 1945 byl sestřelen a padl do zajetí. Seznámili jsme se v roce 2002.

 

Irena Juklová - ukryté dítě

Email Tisk PDF

Bývá zvykem na konci rozhovoru zdvořile poděkovat. Toto pravidlo dnes rád poruším a poděkuji paní Ireně Juklové za otevřenost a nesmírnou laskavost, se kterou mi byla ochotná vyprávět svůj příběh, hned na začátku. Ten příběh v sobě nese bolest, varování, ale i naději.

 

Masarykovské tradice a první republika

Email Tisk PDF

Pod pojmem práce v muzeu si mnoho lidí představuje, jak historici oprašují exponáty, studují ve starých spiscích a jsou to vcelku příjemní, ale nepraktičtí lidé, zahledění do minulosti. Opak je pravdou. Řídit muzeum znamená nejen mít znalosti z historie, ale také manažerské schopnosti a předpokládá nejen přípravu expozic, ale také zajistit opravu kotelny či obranu proti myším.

 

 
Strana 1 z 3

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!