Nacházíte se zde: Úvod - Četníci
21.03.2019
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

četníci

Čtyřnozí četníci

Email Tisk PDF

Ne, nejedná se o chybu tisku. Dnešní pojednání bude věnováno čtyřnohým pomocníkům četnictva – služebním psům.  Je velmi zajímavé sledovat historii používání tohoto pomocného prostředku,  jak byli služební psi československého četnictva úředně označováni.

 

Četnická ženitba

Email Tisk PDF

Televizní diváci mohli ze seriálu Četnické humoresky nabýt dojmu, že vstup do manželského stavu nebyl pro příslušníka četnického sboru žádným problémem. Pravý opak však byl pravdou…

 

Četníci a legionáři

Email Tisk PDF

 Vzhledem k zaměření tohoto časopisu si dovolím seznámit čtenáře s několika případy řešenými prvorepublikovým četnictvem, které měly vztah k legionářům.

 

Četnické trampoty

Email Tisk PDF

Slovo trampota v sobě nese svízel, obtíž, strast, starost a těžkost. Četnickými trampotami lze označit osudy Karla Macharta, který zasvětil převážnou část svého života službě v Československém četnickém sboru a vypracoval se z řadového četníka na zkoušku až na velitele četnické pátrací stanice.

 

Nebe patřilo také četníkům

Email Tisk PDF

Většině z čtenářů se při vyslovení pojmu četník vybaví pěšky jdoucí četník v helmě, vyzbrojený šavlí a karabinou se vztyčeným bodákem. Ve výjimečných případech mohl četník použít erární, ale i soukromé jízdní kolo. Četníci se však dostali i do vzduchu.

 
Strana 3 z 3

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!

 

O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624