Nacházíte se zde: Úvod - Četníci
25.05.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

četníci

Humoresky vážně

Email Tisk PDF

14 patrackaOblíbený televizní seriál Četnické humoresky se často vrací na televizní obrazovky, a tak můžeme sledovat případy řešené oblíbenými příslušníky televizní „brněnské“ četnické pátračky. Příjmení četníků, kteří v televizním seriálu vystupují, však patří skutečným četníkům z četnické pátrací stanice v Hradci Králové. Jak k tomu došlo, a jak skutečně vypadali četníci, jejichž příjmení jsou blízká celému našemu národu?

 

Ve jménu zákona

Email Tisk PDF

Slovník: „Ve jménu zákona“ v jazyce v místě obvyklém užíval četník, kdykoliv ve službě proti někomu zakročoval. Každý byl povinen takovéto četníkovy výzvy uposlechnout. Tak stanovil § 15 československého zákona o četnictvu...

 

 

Četnické historky – zločiny a přísloví

Email Tisk PDF

Doslova z celé kopy krátkých historek z období let 1850 až 1945, postihujících období monarchie, republikánské období existence samostatného československého státu, ale i období německé okupace a přibližujících vyšetřování nejzávažnějších z trestných činů – zločinů, přináším další tři, reprezentující jednotlivé režimy. Jako názvy jednotlivých povídek slouží více, ale i méně známá přísloví, která vystihují podstatu případu.

 

ČETNÍK JOSEF BOJAS

Email Tisk PDF

04 bojasNáhoda napomohla tomu, že jsem se seznámil s panem Vladimírem Vávrou ze Strančic, který začal shromažďovat dokumenty o osudu jednoho ze čtyř četníků – hrdinů, kteří byli na pokyn K. H. Franka teatrálně popraveni 8. července 1943 na kobyliské střelnici v Praze. Osud četníka Bojase mi byl velmi dobře znám, měl jsem k němu shromážděné další informace, a dokonce jsem našel ve svém archivu několik dopisů, které jmenovaný osobně napsal.

 

Za císaře pána

Email Tisk PDF

02 cisar panVznik vojensky organizovaného četnictva na našem území je spojen s osobností císaře Františka Josefa I. C.k. četníci pečující o veřejný pořádek a bezpečnost v řadě případů při výkonu své náročné služby přišli o svůj život. Je potěšující, že se dodnes na místech těchto tragédií zachovaly pomníky připomínající jejich zmařené mladé životy.

 

 

PROTENTOKRÁT - ČETNICKÉ PATÁLIE

Email Tisk PDF

01 obalka protentokratProtektorát Čechy a Morava byl naprostou většinou našeho národa, navzdory tvrzením oficiální propagandy o tisícileté „třetí říši“, považován za dočasný. Šeptanda, notně posilující v dobách nejtěžších národní sebevědomí, jej posměšně označovala jako Protentokrát, přestože z hlediska jazykového se jedná o dvě slova „pro“ a „tentokrát“. Po delší době si dovoluji čtenáře Historického kaleidoskopu seznámit s dalšími osudy příslušníků četnické stanice ve Zbirohu v období okupace. 

 

 

Četnické pohádky pro dospělé

Email Tisk PDF

Většina z nás má za to, že pohádky jsou určeny především pro děti a že musí vždy skončit dobře. V dnešní době se mnohdy setkáváme i s pohádkami, které jsou díky svému zaměření určeny výhradně pro dospělé. Četnická služba s sebou přinášela různé situace, veselé i smutné, romantické i lechtivé. A četník samotný byl představitelem věčného souboje dobra se zlem. Proč tedy nemít i četnické pohádky pro dospělé, zpracované podle skutečných případů a událostí?

 

Kutnohorská pátračka opět zasahuje

Email Tisk PDF

Po úspěšné knize Kutnohorská pátračka na stopě autor seznamuje s dalšími kriminálními případy řešenými příslušníky kutnohorské četnické pátrací stanice. Jedná dnes již zapomenuté případy, které ve své době byly předmětem zájmu veřejnosti, měly své nezastupitelné místo na stránkách dobového tisku a plnily oblíbenou rubriku „Ze soudní síně“. 

 

 

Četnická kuchařka

Email Tisk PDF

Po delším čase si dovoluji čtenářům Historického kaleidoskopu přiblížit tři z celé kopy povídek z knihy Četnická kuchařka. Tentokrát jsou z období pro náš národ velmi těžkého, z doby okupace. Vybírám případy odrážející tehdejší poměry, které jsou samozřejmě doplněny dobovými recepty, podle nichž vařily a pekly kuchařky v četnických kasárnách.

 

 

Četnický pes Alto opět na stopě

Email Tisk PDF

Volné pokračování úspěšné knihy Četnický pes Alto o četnickém služebním psu, německém ovčákovi jménem Alto, a jeho pánovi, četníku Rudolfu Votrubovi, přináší další tři desítky zajímavých a dosud literárně nezpracovaných případů, které tato nerozlučná dvojice řešila v obvodu četnické pátrací stanice v Nitře. Kniha je opět psána formou literatury faktu a obsahuje řadu unikátních obrazových příloh. Čtenáře Historického kaleidoskopu si dovoluji seznámit se třemi povídkami z uvedené knihy.

 
Strana 1 z 3

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!