Nacházíte se zde: Úvod - Vojenství
24.05.2017
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

armáda

Prokletý vynález poručíka Henryho Shrapnela

Email Tisk PDF

V letošním roce si v dějinách světového vojenství mimo řady dalších smutně proslulých výročí připomínáme rok 1787, kdy došlo v tunelech pro umístění děl na legendární britské námořní základně Gibraltar k úspěšnému předvedení a následně postupnému zavádění tehdy nového druhu dělostřelecké munice – šrapnelů – do výzbroje všech armád. Ano, řeč bude o anglickém důstojníkovi Henrym Shrapnelovi, který se svým objevem zapsal do řad významných světových vynálezců a historie válečnictví.

 

 

Lety čs. parabrigády na pomoc Slovenskému národnímu povstání

Email Tisk PDF

Pátým pokračováním píšeme o ženách 2. čs. samostatné paradesantní brigády v SSSR, kterých před odletem zbývalo ještě 19. Již v minulém čísle jsme se snažili přiblížit čtenářům problematiku leteckého mostu na povstalecké území a podrobněji objasnit události.

 

 

Před odletem parabrigády na povstalecké Slovensko

Email Tisk PDF

V minulých třech číslech jsme psali o zrodu a výcviku 2. čs. samostatné paradesantní brigády v SSSR (dále 2. pdb), o jejím přidělením do zálohy velitele 1. ukrajinského frontu maršála Koněva a zasazením do těžkých bojů v Karpatsko-dukelské operaci v předhůří polských Karpat. Víme, že parabrigáda za cenu velkých ztrát úspěšně splnila bojové úkoly a účinně pomohla k průlomu nepřátelské obrany, poté se tankové sbory Rudé armády probojovaly 20. září k polskému městu Dukla. V pokračování chceme čtenářům přiblížit problematiku leteckého mostu na Slovensko, kterým byla přepravena 2. pdb a s ní námi sledovaných 13 zbývajících žen.

 

 

Jsem zpátky, moje milovaná Afriko

Email Tisk PDF

Po návratu z pozorovatelské mise v Sierra Leone jsem dlouho nemohla najít způsob začlenění se zpět do normálního života tady doma, začlenit se zpátky do společnosti, která byla na hony vzdálená tomu, kde jsem doposud žila a byla šťastná. Lidé kolem mě sice komunikovali stejným jazykem, ale já jejich problémům přesto nerozuměla.

 

Tvrz Hůrka

Email Tisk PDF

Dne 16. července 1936 zadalo Ministerstvo obrany – hlavní štáb ŘOP renomované stavební firmě Dr. Karla Skorkovského z Prahy významnou zakázku. Firma se svojí nabídkou zvítězila v neveřejném výběrovém řízení na stavbu jedné z velkých vojenských pevností, jejichž výstavba se právě v té době v Československu naplno rozbíhala.

 

 

Ženy z pomocné roty NP ve 2. čs. paradesantní brigádě

Email Tisk PDF

V předchozích číslech Kaleidoskopu 2-3 a 4/2009 jsme se zmínili o ženách z pomocné roty 2. čs. sam. paradesantní brigády v SSSR (2. pdb). Již víme, že pět z nich přiletělo v říjnu 1944 s parabrigádou na pomoc SNP a v letounech Li-2 přistávaly na letišti Tri Duby.

 

Ženy 2. čs. paradesantní brigády v Karpatsko-dukelské operaci

Email Tisk PDF

V předchozím čísle jsme se podrobněji seznámili se zrodem 2. čs. samostatné paradesantní brigády v SSSR v lednu 1944, s výcvikem a seskoky padákem. Dozvěděli jsme se o všech ženách ve 2. brigádě, kterých bylo na začátku 29. Ještě v Jefremově z nich bylo 18 odveleno (2 přibyly) a v Proskurově byly odveleny další 4 (1 přibyla). K 31. srpnu tak zbývalo v parabrigádě jen 10 žen a  dalších 9 žen bylo v přidělené pomocné rotě.  Těchto 19 žen, jejichž jména jsme uvedli, začátkem září odjíždělo do KDO s 2. čs. parabrigádou (2. pdb).

 

 

Vojenská zvířata -psi II.

Email Tisk PDF

Pes je v armádách po útočném noži druhou nejstarší používanou zbraní. Postupem času, jak se měnil způsob vedení boje a týlového zabezpečení, měnily se i požadavky na psy. Od obrovských a divokých válečných molosů vojáci upustili a raději zvolili menší, ovladatelnější a mnohem všestrannější psy. 

 

Vojenská zvířata - psi

Email Tisk PDF

Zvířata pomáhala člověku již od začátku vojenské historie s rozličnými úkoly, nosila a tahala těžké náklady, sloužila jako rychlý dopravní prostředek, válčila po boku svých pánů, střežila tábory, drtila vojáky protivníků, ale také sloužila jako živá zásoba čerstvého masa.

 

Jednotky Stráže obrany státu

Email Tisk PDF

Po roce 1933, kdy se v Německu se dostala k moci nacistická strana (NSDAP) v čele s Adolfem Hitlerem, se demokratické Československo ocitlo v ohrožení.

 

Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 

125x125

 

Akce

symb11


HLEDÁME SPOLUPRACOVNÍKY

Hledáme spolupracovníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz


 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624