Nacházíte se zde: Úvod
27.07.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Za starými biografy a hravým Hurvínkem

Email Tisk PDF

Muzeum hl. m. Prahy připravilo na zimní období ve své hlavní budově dvě výstavy, jejichž téma určitě potěší celou rodinu. A tak se dospělí mohou těšit na výpravu do světa starých pražských kin a děti na loutky Spejbla, Hurvínka, Máničky i paní Kateřiny, s nimiž si mohou zahrát i malé divadlo.

Pražské biografy – Pomíjivé kouzlo potemnělých sálů

Už při vchodu do výstavního sálu budete mít pocit, že jste se ocitli v minulém století. Atmosféru potemnělých sálů s vrzajícími řadami dřevěných sedadel, do kterých pozdně příchozí směruje uvaděčka za pomocí baterky, evokuje mnoho zajímavých sbírkových předmětů i dokumentů, mezi nimiž vynikají zvláště filmové plakáty z počátku minulého století, tedy ještě z éry němého filmu, ale také vstupenky z různých období a různých kin. Zajímavá je například vstupenka z 10. 6. 1942 – zatímco v Lidicích probíhala tragédie světové velikosti, pražská kina promítala české veselohry a filmy s hollywoodskými hvězdami, k nimž však nacisté neopomněli přibalit úvodní film vyzývající diváky, aby udali parašutisty podílející se na smrti Heydricha…
Ale pojďme zpět do světa filmů. Mezi sbírkovými předměty naleznete promítací přístroje z dob počátku kinematografie, stejně tak její zlaté éry, historické snímky, filmové plakáty, dobové plány a pražské adresáře, které umožní návštěvníkovi výstavy udělat si představu o proměnách nejen filmových projekcí, ale zejména o počtu a lokalitách mnohdy svérázných či unikátních kinosálů od jejich vzniku v začátku 20. století až po jejich ústup před mnohasálovými unifikovanými komplexy v nedávné době. Můžete se seznámit s prvními provizorními promítáními kočovných kinooperaterů, stejně jako s velkorysými moderními premiérovými kiny časů prvorepublikových i uvolňujících se let šedesátých. Nakouknete do promítací kabiny a nakonec si můžete posedět ve starém biografu a sledovat filmy experimentálně a umělecky dokumentující Prahu, a to především snímky z 30. a 40. let minulého století.

Výstava potrvá do 19. března 2017.

Ať žije Hurvínek!

Ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka otevřelo muzeum také výstavu k 90. narozeninám nejmenšího Čecha – Hurvínka. Výstava je o patro výš, než ta filmová, a určitě potěší nejen děti, ale i dospělé. Je rozdělena na několik „krabic“, které představují dárky k Hurvínkovým narozeninám a nás postupně seznamují s jednotlivými hrdiny slavného divadla. A tak se dozvíme, jak vznikl Spejbl, Hurvínek, a kdy k nim přibyla Mánička, Žeryk či paní Kateřina. Ale nechybí také hry a interaktivita. V každé krabici si děti mohou zahrát divadlo s oblíbenými loutkami, podívat se na krátký film o tom, co se děje v zákulisí divadla, vyfotit se v šatech a culíkách Máničky, či si s loutkami v divadelní i životní velikosti pohrát a popovídat.
Výstava je ale zajímavá svými informacemi i pro dospělé – vždyť představuje takřka století jedné z nejvýznamnějších českých loutkářských scén. Výstava je otevřena do 19. února 2017.

A tak neváhejte, a když bude venku chumelit a mrznout, nebo nebudete vědět, kam s dětmi o jarních prázdninách, zajeďte si do Prahy na Poříčí poučit se, zavzpomínat i pobavit.

Jindra Svitáková, foto autorka

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!