Nacházíte se zde: Úvod - Aktuálně - Významné ocenění spisovatele Jaroslava Čvančary
06.12.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Významné ocenění spisovatele Jaroslava Čvančary

Email Tisk PDF

Do starobylého slovenského města Skalica se letos 5. a 6. října sjeli členové Klubu slovenských spisovatelů literatury faktu, aby ve spolupráci s Asociací spisovatelů Slovenska udělili národní cenu Vojtěcha Zamarovského za rok 2017 dvěma autorům literatury faktu, Pavlu Dinkovi, slovenskému spisovateli, a Jaroslavu Čvančarovi.

Český spisovatel, publicista a hudebník Jaroslav Čvančara z Prahy získal ocenění za své dosavadní, zcela mimořádné dílo o československém odboji proti nacismu. Čvančarova trilogie Někomu život, někomu smrt, knihy Heydrich, Děti nepřátel říše, Anthropoid – příběh československých vlastenců – a další nabízejí čtenáři prostřednictvím tisíců fotografií a textů podrobný vhled do historie československé rezistence za 2. světové války na východní i západní frontě.
Jaroslav Čvančara je jedním z nejuznávanějších znalců útoku na Reinharda Heydricha, ale i spoluautorem knih svých bratrů Františka a Miroslava o nacistickém i komunistickém teroru vůči Čvančarově rodině, ale také knih, jež zrcadlí mladické romantické zájmy bratří  Čvančarů  o historii divokého západu a kinematografii.
Není publikace o čs. odboji, jež by nepoužila fotografie z Čvančarova archivu, jehož základy položil již Čvančarův otec, významný filmový propagátor od počátku 20. let minulého století.
Průběh oslav a předání cen ve Skalici, v režii předsedy Klubu spisovatelov literatúry faktu na Slovensku, Prof. Dr. Jozefa Leikerta, PhD, měl velmi přátelskou atmosféru, účastníci byli mj. přijati primátorem města Ludovítem Barátem a zapsali se do pamětní knihy města Skalica. Pestrost pečlivě připraveného kulturního programu setkání, k němuž byly využity historické skvosty města, jako je místní kulturní dům navržený architektem Dušanem Jurkovičem s obrazy Jožky Úprky a mozaikou Mikoláše Alše, klášter, nádherné kostely a další architektonické památky. Ředitelka Záhorského muzea PhDr. Viera Drahošová nabídla komentovanou prohlídku skvělých sbírek, zakončenou přednáškou PhDr. Mirky Polákové, PhD, o J. A. Komenském.
Slavnostní večer se vydařil, sál byl zaplněn osobnostmi slovenského kulturního života, ale i občany Skalice. Laudatio k oceněnému Jaroslavu Čvančarovi přednesla PhDr. Jindra Svitáková, předsedkyně správní rady Centra české historie.
Světoznámé smyčcové Moyzesovo kvarteto zahrálo skladby slovenských autorů, ale i  Antonína Dvořáka, a na závěr večera vystoupila místní cimbálová muzika.
Druhý den dopoledne byla uspořádána pro účastníky oslavy neformální beseda o útoku na R. Heydricha, kde promluvili Jaroslav Čvančara a Libor Pařízek. Jaroslav Čvančara také připomněl, že ve Skalici vyrostl parašutista, nedávno zesnulý generál Jaroslav Klemeš, a že nedaleko od Skalice u obce Gbely seskočila 28. 3. 1942 paraskupina Zinc a u Petrova svedl vítězný boj s německými celníky velitel Zinc, parašutista Oldřich Pechal.
Účastníci setkání z České republiky děkují organizátoru Prof. Jozefu Leikertovi za ocenění, pozvání, skvělou organizaci, kulturní program, pohostinnost, ale hlavně upřímný výraz přátelství mezi slovenskými a českými spisovateli.

 Libor Pařízek, foto Dušan Dostál

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!