Nacházíte se zde: Úvod
15.08.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Stále zvoníme

Email Tisk PDF

Letošní rok 2016 byl mimořádný tím, že se sváteční den 28. říjen slavil na dvou místech, na Pražském hradě a na Staroměstském náměstí. To, co bylo pro naše předky slavnostní událost vyplněná vzpomínkami na oběti 1. světové války, jsme během několika dnů neskutečně zdeformovali. A to vše proč? Pro politické zviditelnění nebo pro boj za svou pravdu. Bohužel.

 

Pak se stane, že se v našem středečním vydání Benešovského deníku dozvíme, že vznik Československa se u nás v regionu téměř neslaví. Autor se zmiňuje o posvícení, výstavách chovatelů a pěstitelů. Světlou výjimkou jsou Votice se svým shromážděním u památníku T. G. Masaryka.

Rád by se ohradil, s tímto názorem nesouhlasím. U nás na okrese Benešov je mnoho míst, na kterých se vzpomínalo a slavnostně zvonilo, například k akci Zvon míru z Rovereta se připojily Benešov, Vranov, Vranovská Lhota, Chvojen u Konopiště, Borová Lhota, Žíňany, Teplýšovice,  Městečko a další, o kterých netušíme.

Například v Mrači se tento den scházejí v hasičské zbrojnici a vzpomínají na oběti války a výpravy do italských Alp po místech bojů našich vojáků, jak legionářů, tak vojáků rakousko-uherských. V letošním roce o sobě daly vědět  Říčany, Brtnice u Jihlavy, Přistoupim, Dolní Dobrouč, Velké Popovice, Nové Město nad Metují a další. Při samotném slavnostním zvonění se rozezní vždy ve 21 hodin jak velké kostelní zvony, tak zvoničky na návsích. Vždy se vzpomínkou na ty, kteří se do našeho kraje a domů z této světové války již nevrátili.

U nás v Pyšelích jsme v letošním roce oslavili 28. říjen již po čtrnácté. S nejmladšími z nás jsme prošli v lampiónovém průvodu z Nové Vsi k pomníku na náměstí. Zde jsme přečetli jména padlých a informovali o bojištích, na kterých zahynuli. Zapálili jsme svíčku u pomníku, a tím začal další program u nás v hasičské zbrojnici. Pro nejmladší byla přístupná hasičská technika. Jejich rodiče se mohli seznámit s nebezpečím ohně v kuchyni, domácnosti a ve vozidlech. Proběhla ukázka hašení a použití vhodných hasicích přístrojů a postupů. V klubovně zbrojnice byla malá výstava o Roveretu, naší cestě ke Zvonu míru a o historii pomníku obětem válek na náměstí. Děti postupně odcházely domů a přicházeli ti, kteří čekali na zvonění. Naši tři zvoníci rozezněli dva zvony na věži kostela Povýšení svatého Kříže přesně ve 21 hodin a svými 200 údery jsme se připojili k tomuto společnému svátečnímu zvonění. Jen ti nejodvážnější z přihlížejících se v tuto pozdní dobu vydali na prohlídku věže, zvonů a hodinového stroje.

Všem přítomným bych chtěl poděkovat za jejich účast na našich oslavách 28. října v Pyšelích a všem ostatním děkuji, že společně dokážeme uctít a zachovat tento sváteční a významný den pro naši historii a náš stát. 

 

Jan Kostrhoun, SDH Pyšely 

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!