Nacházíte se zde: Úvod - Aktuálně - Slavnostní zvonění 28. října 2019
25.05.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Slavnostní zvonění 28. října 2019

Email Tisk PDF

zvoneniV pondělí 28. října 2019 ve 21 h zazněly dva pyšelské zvony na paměť vzniku samostatného Československa a památce všem padlým již po sedmnácté. Svým vyzváněním se přidala obec Pyšely k akci Zvon míru v Roveretu.

V letošním roce se společně s námi zvonilo na těchto místech:
V Bukovci u Plzně se akce zúčastnili všichni hasiči a jejich rodiny. Sešlo se tak 40 lidí všech generací. Zvonili na místní kapličce proti pomníku obětem 1. světové války. Připomněli si tak jejich oběti a seznámili se s historií Zvonu míru.
V Praze Řepích zvonění zajistil pan Žáček.
Obec Doubravčice zvonila již druhým rokem.
Mohutný hlas zvonu zazněl z podhůří Orlických hor. Již šestnáctým rokem zde zvonil v Novém Městě nad Metují v děkanském kostele Nejsvětější trojice Ing. Prouza. Ve zvonici kostela Všech svatých zvonil emeritní místostarosta Ing. Karel Nývlt. Dvěma zvony zvonil v městské části Krčín ředitel muzea Jiří Hladík se svým otcem.
V Machově v kostele Sv. Václava zvoní nepřetržitě pan Weissar od roku 2007. 
Pan Krištof zajistil zvonění v Lysé nad Labem.
Od roku 2008 se zvoní na soutoku Labe s Vltavou v Mělníku díky panu Maleckému.
V Brtnici u Jihlavy se zvoní díky paní Zelené od roku 2016. 
Hasiči v Dolní Dobrouči zajistili letošní zvonění i přesto, že v květnu navždy odešel Pavel Matějíček, dlouholetý aktivní organizátor zvonění, který vždy považoval za svou čest přípravu tohoto zvonění. Spoluobčané byli informování předem rozhlasem i plakáty o této tradici. Původně začínal sám, později, když mu to nemoc znemožnila, díky svým ochotným kamarádům. Můžeme být hrdí, že naše zem má tak obětavé lidi.
Iniciátor této tradice město Říčany organizovalo zvonění od roku 2001. Zajišťuje je paní Pangrácová v chrámu sv. Petra a Pavla. 
Ke zvonění se připojily Velké Popovice, Vranov a Vranovská Lhota v okrese Benešov, kde zvoní pan Šusta s kolegy. 
U kapličky na Borové Lhotě, okres Benešov, se sešli pouze dva lidé, ale nezapomněli za své padlé zapálit svíčku.
Den vzniku samostatného československého státu si připomněli lidé zvoněním také na Bílé věži zvonem Augustin v Hradci Králové. 
Spolek kolem Ing. Novotného v Bolkově zvonil letos podruhé na malé zvoničce, kterou postavili jako repliku původní stavby podle dobových fotografií. Informace a podklady ke zvonění získaly od profesora A. Bezděka, který je od začátku této krásné tradice jejím velkým a aktivním propagátorem a šiřitelem v celé republice.
O mnoha místech, kde se i v letošním roce zvonilo, jsme se nedozvěděli, pokud nám někdo nedal vědět. Ale to nevadí, krásné je, že se lidé k této akci přidávají spontánně a dle svého vlastního rozhodnutí chtějí touto cestou poděkovat všem, kteří se zasloužili o vznik našeho samostatného státu a za tuto myšlenku obětovali to nejcennější, svůj život.
V minulých letech se také zvonilo v Teplýšovicích, okr. Benešov, Plesné u Chebu, Rovné u Stříbrné Skalice, Jablunkově nad Bečvou, městě Nový Bor, Zábřehu na Moravě, Mrači, Mezihoří a Žíňánkách, Bezděkově, Benešově, Mýtě u Rokycan, Kobylí na Moravě a Rejvizu v Jeseníkách. Všem, kteří zvonili a zvoní, děkujeme.      

Věříme, že v příštím roce 2020 se k nám přidají další místa a hlasy zvonů se ponesou nad krajem. Pokud se rozhodnete připojit, dejte nám o sobě vědět ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ).

Jan Kostrhoun

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!