Nacházíte se zde: Úvod
24.08.2017
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

banner DCH 2017 900x200 web

Pamětní deska pro Jaroslava Míčka a Jana Heczka

Email Tisk PDF

Téměř po 70 letech byla v Bystřici vzdána pocta MUDr. Jaroslavu Míčkovi a Janu Heczkovi, kteří byli na sklonku II. světové války zákeřně zavražděni těšínským gestapem. Připomeňme stručně, k čemu před 69 lety vlastně došlo.

Jaroslav Míček a Jan Heczko byli činní v podzemním hnutí proti okupantům a do Bystřice jezdili společně z Protektorátu. V noci z 24. na 25. března 1945 se dostavili příslušníci těšínského gestapa do bytu Julie Sládeczkové, kde MUDr. Míček a Heczko nocovali. Oba byli gestapem z bytu odvlečeni k místnímu římskokatolickému kostelu a bez rozsudku na okresní silnici před budovou čp. 416 zákeřně zastřeleni.

Jeden z tehdejších vrahů, gestapák Šimon Röckel, při protokolárním výslechu řekl, že po obdržení telefonické zprávy o příchodu MUDr. Jaroslava Míčka a Jana Heczka, kterou dostal od Hedviky Rakowské, to tehdy hlásil svému nadřízenému kriminálnímu sekretáři Eberlemu. Ten nařídil, aby jel do Bystřice nad Olzou s Josefem Gradlem a Karlem Eichlerem a MUDr. Jaroslava Míčka a Jana Heczka odstranili. Podle výpovědi gestapáka Josefa Gradela nechali jít zadržené pár kroků před sebou a na dané znamení spustili na nic netušící oběti střelbu. Gradel ze své automatické pistole vypálil celkem pět ran. Mrtvé pak společně odtáhli za nohy na blízký hřbitov a přenechali četníkům.

Šli vzbudit hrobníka  Mrózka, kterému nařídili oba zastřelené odvézt do márnice na místním hřbitově a na zákrok německého amstkomisaře Schmitha byli ještě v noci prozatímně pohřbeni do společného hrobu.

Vrazi byli potrestáni, někteří však spravedlnosti unikli. Šimon Röckel zemřel v těšínské věznici. Hlavní líčení proti gestapáku Josefu Gradlovi se konalo před lidovým soudem v Ostravě dne 21. prosince 1945 a téhož dne odpoledne byl popraven. Proti Karlu Eichlerovi se uskutečnilo hlavní přelíčení v Českém Těšíně 4. března 1946 a po vynesení rozsudku byl téhož dne večer popraven.   

Pocta po 69 letech

Odhalení pamětní desky umístěné na  tzv. lékařském domě v Bystřici čp. 500 se uskutečnilo v neděli 28. září 2014. Zádušní mši za oba zavražděné vedl František Lízna, nositel Řádu Tomáše Garriguea Masaryka, společně s farářem Arturem Kimakem v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže, který byl zaplněn do posledního místa. Po mši se účastníci sešli u domu čp. 500, kde páter František Lízna posvětil pamětní desku. Mezi přítomnými byli rodinní příslušníci MUDr. Jaroslava Míčka a Jana Heczka, starosta obce pan Ladislav Olšar, členové ČsOL jednoty Frýdek – Místek, zástupci MSK a magistrátu Frýdku-Místku. Na 180 zúčastněných pozorně naslouchalo projevům a v mnohých případech se neubránili dojetí.

Snacha MUDr. J. Míčka paní Marie Míčková ve svém emotivním vystoupení připomněla jeho rovný charakter a to, že vždy stál na straně dobra. Odhalením pamětní desky se vrátila oběma umučeným Bystřičanům jejich důstojnost a čest.

Následně starosta obce Ladislav Olšar přítomným přečetl zdravici prezidenta ČR Miloše Zemana a exprezidenta Václava Klause. „Zoufám nad strašlivým zapomínáním naší nedávné minulosti a nad nepřetržitými pokusy o její přepisování za účelem aktuálních politických ambicí. Týká se to mnoha našich historických období, ale vyniká v tom desinterpretace  druhé světové války. Platí to všeobecně, v celé naší zemi, ale zdá se, že je to ještě silnější v našich okrajových oblastech, kde je národnostní problém ostřejší a citlivější…“ zdůraznil V. Klaus.

Starosta obce v závěru poděkoval všem, kteří se akce zúčastnili: „Věřím, že se toto místo stane mementem hrůz II. světové války a oběti, které Bystřičané přinesli, si zde budeme každoročně 25. března připomínat.“

PhDr. Petr Majer, plk. v. v., foto: archiv autora


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 

125x125

 

Akce

symb11


HLEDÁME SPOLUPRACOVNÍKY

Hledáme spolupracovníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz


 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624