Nacházíte se zde: Úvod - Aktuálně - Oslavy 100. výročí bitvy u Zborova
16.07.2018
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Oslavy 100. výročí bitvy u Zborova

Email Tisk PDF

2. července 2017 tomu bude přesně 100 let, kdy se 1. československá střelecká brigáda vyznamenala v bitvě u Zborova v bojích proti Rakousko-Uhersku. Československá obec legionářská spolu se svými partnery připravila oslavy jak v České republice, tak na Ukrajině, kde se Zborov nachází.

Nejdůležitější součástí oslav je Národní pouť ke Zborovu, podobné se konaly již při výročních v období první republiky. Na vybraná místa rozsáhlého zborovského bojiště zavedou poutníky trasy s průvodci. Doprovodný program bude probíhat v Českém domě v Tarnopolu. Hlavním bodem poutě bude slavnostní pietní akt v neděli 2. července 2017 u nově zrekonstruované Bratrské mohyly v obci Kalinivka (Cecová).
Vzpomínkové akce se konají také doma. Na webu www.svickyzapadle.cz je interaktivní mapa, kde jsou zobrazena rodiště jednotlivých vojáků. Občané, odkud pocházejí vojáci, padlí u Zborova, mohou v rámci této iniciativy na jejich počest zapálit svíčku konkrétnímu vojákovi, kterého si na webu vybere. Ideálně ji může umístit k památníku obětí války v jeho rodné či domovské obci.
Vrcholem oslav bude bojová ukázka „Zborov 1917-2017“, která proběhne 8. července v Milovicích. Mimo vojensko-historické ukázky evokující bitvu u Zborova, proběhnou také dobové ukázky výcviku, pietní akt na padlé a na milovickém nádraží si návštěvníci budou moci prohlédnout Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích. Samotná rekonstrukce bitvy vypukne ve 14.00 hodin.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!

 

Náš nový projekt

symb11 Seznamte se s naším novým projektem a přispějte na jeho realizaci.

Obal vyber web 1

Podrobnosti najdete na portále HITHIT.CZ

 

 

 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624