Nacházíte se zde: Úvod - Aktuálně - Oslavy 100. výročí bitvy u Zborova
16.12.2017
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Oslavy 100. výročí bitvy u Zborova

Email Tisk PDF

2. července 2017 tomu bude přesně 100 let, kdy se 1. československá střelecká brigáda vyznamenala v bitvě u Zborova v bojích proti Rakousko-Uhersku. Československá obec legionářská spolu se svými partnery připravila oslavy jak v České republice, tak na Ukrajině, kde se Zborov nachází.

Nejdůležitější součástí oslav je Národní pouť ke Zborovu, podobné se konaly již při výročních v období první republiky. Na vybraná místa rozsáhlého zborovského bojiště zavedou poutníky trasy s průvodci. Doprovodný program bude probíhat v Českém domě v Tarnopolu. Hlavním bodem poutě bude slavnostní pietní akt v neděli 2. července 2017 u nově zrekonstruované Bratrské mohyly v obci Kalinivka (Cecová).
Vzpomínkové akce se konají také doma. Na webu www.svickyzapadle.cz je interaktivní mapa, kde jsou zobrazena rodiště jednotlivých vojáků. Občané, odkud pocházejí vojáci, padlí u Zborova, mohou v rámci této iniciativy na jejich počest zapálit svíčku konkrétnímu vojákovi, kterého si na webu vybere. Ideálně ji může umístit k památníku obětí války v jeho rodné či domovské obci.
Vrcholem oslav bude bojová ukázka „Zborov 1917-2017“, která proběhne 8. července v Milovicích. Mimo vojensko-historické ukázky evokující bitvu u Zborova, proběhnou také dobové ukázky výcviku, pietní akt na padlé a na milovickém nádraží si návštěvníci budou moci prohlédnout Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích. Samotná rekonstrukce bitvy vypukne ve 14.00 hodin.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 mak tlacitko

 Vlčí máky zakoupíte u našich smluvních prodejců nebo v e-shopu Česká trikolora.cz

 

Akce

symb11

 

HLEDÁME DOBROVOLNÍKY

Hledáme dobrovolníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz

 

 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624