Nacházíte se zde: Úvod - Aktuálně - 2. - 3. 9. 2017 - CIAF Hradec Králové
20.04.2019
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

2. - 3. 9. 2017 - CIAF Hradec Králové

Email Tisk PDF

img 9156Po pátečním celodenním lijáku a chmurné předpovědi počasí to vypadalo, že místo letadel se na hradeckém nebi budou spíše honit dešťové mraky a blesky. Ale v sobotu ráno, jak mávnutím kouzelného proutku a meteorologům navzdory, nepršelo a zpoza mraků vykouklo i sluníčko.

Dvacátý čtvrtý ročník CIAFu byl zachráněn, i když nutno přiznat, že díky nepřízni počasí prořídly nejen davy návštěvníků, ale především letecký park. Původně ohlášené dva britské letouny Eurofighter Typhoon v pátek raději přistávaly v Pardubicích, ale když jeden ze strojů sjel z dráhy do trávy a uvíznul v ní, druhý stroj se o přistání ani nepokusil a odlétl zpět do Británie. Takže nejvíce pozornosti měly dva ukrajinské stroje, ohromný letoun IL-76, který bohužel nevzlétl, a SU-27, který se na nebi ukázal dvakrát a byl impozantní.
Skoro tradičně otvíral letecký den průlet grippenů a na českém nebi zdomácněl i špičkový akrobatický tým Red Bull. Při pohledu na vysloužilý MIG-15 si diváci uvědomili, jak velký kus urazil vývoj v letectví během několika desítek let.
Pozoruhodné letecké finesy předváděl na nebi rovněž stálý účastník Baltic Bees. Tento tým vznikl v roce 2008 a CIAF byl takovou poslední generálkou před velkým asijským turné a vůbec první návštěvou Číny. Na konec produkce vytvořil na nebi ovázanou kytici růží a potom prostřelené srdce, jako poděkování přítomným divákům.
Svoji českou premiéru měl na zdejším letišti nový stroj EV 55 Outbreak. Oblohu plnou mraků si pochvalovali zvláště fotografové, protože letouny daleko lépe na obloze vynikaly a byla patrná jejich rychlost. Vzdušný balet předváděly čtyři letouny Blaník L-13 slovenské skupiny Očovští Bačovja. Nejvíce se za ten den na nebi „vyřádil“ belgický vrtulník A-109 Agusta, který měl celkem tři ukázky a spolu s dalším vrtulníkem McDonnell Douglas MD 500 dělal ve vzduchu doslova „psí kusy“.
Na samotný závěr vzlétly stroje z první světové války a evokovaly sto let staré události. Na rozdíl od loňského roku, když se černé mraky protrhly při závěrečné pozemní ukázce a poslaly diváky předčasně domů, letos naštěstí vydržely, a tak si pořadatelé mohli oddechnout.

Vítek Formánek a Eva Csölleová, foto autoři

 

Komentáře a dotazy k produktu  

 
# 2. - 3. 9. 2017 - CIAF Hradec Králové - Historicky KaleidoskopGeorge 2019-01-01 16:32
What's Happening i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it
has helped me out loads. I'm hoping to contribute & aid different users like its aided me.
Good job.

Feel free to surf to my blog post :: online
dating: https://www.prakard.com/viewtopic.php?f=35&t=3571437
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# 2. - 3. 9. 2017 - CIAF Hradec Králové - Historicky KaleidoskopWendell 2019-03-15 10:38
Very descriptive article, I liked that bit. Will there be a part 2?my web-site; Download site: http://home.top0514.com/space.php?uid=3310&do=blog&id=3414
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!