Nacházíte se zde: Úvod
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Z obsahu čísla 6/2015

Email Tisk PDF

 

titulka HK 6 2015-200

01-mucha

Pozvánka – Muzeum Alfonse Muchy

Namaloval Slovanskou epopej, ale také mnoho komerčních plakátů, reklam a dekorací. A všechny jsou dokonalé.  První muzeum na světě věnované životu a dílu Alfonse Muchy je umístěno v barokním Kaunickém paláci v historickém centru Prahy.

02-hora

Patriot – Petr Hora-Hořejš – A hlavně mne moc nezkoušejte z dějin

Autor populárních Toulek českou minulostí, které se dočkaly i rozhlasové verze, je stále v jednom kole. Dokončuje odloženou koncepci části expozice pro Národní muzeum, ale hlavně 14. díl Toulek, který se týká období vzniku první republiky. 
03-bijok

Deník legionáře – Štěpán Bijok – „politicky nespolehlivý“

Čs. legionář, učitel, ředitel školy a kronikář se narodil před sto devatenácti lety, 14. prosince 1896, v Dolních Domaslovicích-Volovci. V roce 1915 byl povolán do rakousko-uherské armády. Jeho cesta však vedla do ruských legií.
04-jilek

Hrdinové 20. století – Statečný Josef Jílek z Výhně

Když se v čísle popisném 11 v malé obci Výheň na Kaplicku rodině Jílkových narodil 19. října 1908 syn Josef, rodiče jistě netušili, že jejich potomek jednou skončí pod nacistickou gilotinou.

05-moravec

Paměti – Rodinné stříbro Michala Moravce

Mezi tradiční prvorepublikové značky patří nakladatelství Toužimský & Moravec, které reálně vzniklo v roce 1934, ale prazáklady má již ve 20. letech minulého století díky přátelství dvou mladých lidí.
06-partyzani

Druhý odboj – Partyzánská destrukce na železnici

Nálož trhaviny položili partyzáni u mostu mezi Novou Cerekví a Vlásenicí. 12. prosince 1944 na ni najel vlak č. 1049. Tato první železniční partyzánská destrukce na Pelhřimovsku způsobila velký rozruch. 
07-ridicak

Vůdčí listy

Jedním z mnoha zajímavých pohledů do historie světového i národního automobilismu je sledování vývoje výcviku budoucích řidičů motorových vozidel a způsobů pořízení řidičských průkazů („vůdčích listů“), které do dnešní doby doznaly značných změn včetně provedení vydávaných dokladů. A protože si byrokratický aparát po celém světě libuje ve vydávání stále dalších zákonů, předpisů a vyhlášek, nejinak tomu bylo v průběhu času i v této oblasti lidské činnosti.
08-toulky

Cestování v čase po severních Čechách

Pokud se chcete vrátit do svých školních let nebo do let, kdy žil váš pradědeček a nemáte k dispozici stroj času, stačí vzít obyčejné osobní auto, či použít některý z hromadných dopravních prostředků, a vyrazit do severních Čech. 
09-legie

Legie v naší rodině – Po stopách našich předků – legionářů Kuxů

Cílem našeho projektu bylo zjistit, zdali některý z našich předků bojoval v 1. světové válce, na které válečné frontě a straně, a tedy jestli nám v těle koluje legionářská krev.
10-cetnici-kucharka

Kulinářský kaleidoskop – Četnická kuchařka

Četníci se při své náročné službě museli také stravovat. Podrobnosti stravování příslušníků četnického sboru, včetně procedury přijímání kuchařek, podrobně upravoval kasární předpis četnictva.
 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!