Nacházíte se zde: Úvod
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Historický kaleidoskop č. 6/2012

Email Tisk PDF

obalka-06-12-200 

Číslo 6/2012

Z obsahu čísla:

 

 01-pozvanka

Pozvánka 
Pozvánka na výlet

Je doba dovolených a cestování. Náš stálý spolupracovník pro vás navštívil muzeum Arsenal ve Lvově a pařížskou Invalidovnu. Nechte se inspirovat zajímavými fotografiemi a vyberte si cíl příštího výletu do válečné historie.

 

 02-machnik

Patriot
František Machník

Ministr obrany Československé republiky v letech 1935–1938, je dosud trochu zapomenutou osobností našich dějin. Po odchodu z funkce 22. září 1938 se roztočila spirála až neuvěřitelných životních osudů, střetnutí s dvěma totalitními režimy i s poválečným systémem Československé republiky. Fakticky si Machníkův osud nijak nezadal s krutostí dějin naší země ve 20. století.

 

 03-rozhlas

Události
90 let posloucháme rozhlas česky

V letošním roce slavíme 90. výročí zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu. Pokusy o vysílání na území Československa začaly brzy po 1. světové válce. Na pravidelné vysílání jsme si však museli ještě více než deset let počkat.

 

 04-vancura

Portrét
Vladislav Vančura – muž ze školních učebnic

Český prozaik, dramatik, filmový scénárista a publicista Vladislav Vančura se zapsal do historie české literatury především jako tvůrce jazykově experimentálních poetických próz s náměty ze současnosti i minulosti – to o Vančurovi říkají odosobněné školní učebnice. Jaký byl doopravdy?

 05-silver-a

Téma čísla
Seskok SILVER A
28. prosince 1942 ve 22 hodin greenwichského času odstartoval z letiště Tangmere letoun Halifax se 16 muži na palubě. Původně měl letět jen SILVER A, ale neohlášeni letěli překvapivě i ANTHROPOID a SILVER B. Letoun mířil přes okupovanou Francii a Německo směrem na Prahu. Ze standardní letové výšky postupně klesal, snížil rychlost, aby mohli parašutisté opustit letadlo.
Seskok do černé mrazivé tmy na území protektorátu – čtěte nové informace o seskoku SILVER A.

 06-cetnici

Četníci
PROTENTOKRÁT – četnické patálie

Protektorát Čechy a Morava byl navzdory tvrzením oficiální propagandy o tisícileté třetí říši naprostou většinou našeho národa považován za dočasný. Nicméně pro četníky byl protektorát přítomný nadmíru – rubrika přináší případy a události četníků z let 1938 až 1945 tak, jak je vnímal velitel četnické stanice ve Zbirohu.

 07-komsomolec

Druhý odboj
Sestřel letounu s partyzánským výsadkem Komsomolec

V předposledním roce války byly na území předválečného Československa vysazeny desítky početných partyzánských oddílů. Osud desantu Komsomolec ukazuje, že i začátkem bojového úkolu, cestou letounem do týlu protivníka, docházelo ke značným ztrátám výsadkových skupin a leteckých posádek.

 08-kocary

Toulky domovem
Muzeum kočářů a Josefkol

Vždy je napínavé i poučné vyslechnout si příběh o naplněném snu. Václav Obr si svůj sen zrealizoval. Krok za krokem přivedl k životu v severozápadním cípu Hané v Čechách pod Kosířem projekt, který by jistě záviděla i velká města, a jež je právě způsobem svého zrození i rozmanitou činností neobvyklý.

 

 09-toulky-svet

Toulky světem
Pravda za zavřenými okny

Autorka se po třiceti letech vrací do Polska a s tamějšími přáteli vzpomíná na stávky v Gdaňsku, Solidaritu, vyhlášení výjimečného stavu a stanného práva.

Stálé rubriky: Druhý odboj, Kronika událostí, Kulinářský kaleidoskop, Svět filmu, Kalendárium, příběhy a další.

Chcete pravidelně dostávat Historický kaleidoskop do schránky? Staňte se členem ANLET nebo si jej předplaťte. Získáte v každém čísle navíc DVD!

Roční předplatné stojí pouze 350 Kč.

Objednávky předplatného do zahraničí vyřizuje redakce. Podívejte se na stránku s informacemi o předplatném.

Pomozte nám prodávat Historický kaleidoskop! Kontaktujte nás e-mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!