Nacházíte se zde: Úvod
24.08.2017
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Historický kaleidoskop č. 6/2012

Email Tisk PDF

obalka-06-12-200 

Číslo 6/2012

Z obsahu čísla:

 

 01-pozvanka

Pozvánka 
Pozvánka na výlet

Je doba dovolených a cestování. Náš stálý spolupracovník pro vás navštívil muzeum Arsenal ve Lvově a pařížskou Invalidovnu. Nechte se inspirovat zajímavými fotografiemi a vyberte si cíl příštího výletu do válečné historie.

 

 02-machnik

Patriot
František Machník

Ministr obrany Československé republiky v letech 1935–1938, je dosud trochu zapomenutou osobností našich dějin. Po odchodu z funkce 22. září 1938 se roztočila spirála až neuvěřitelných životních osudů, střetnutí s dvěma totalitními režimy i s poválečným systémem Československé republiky. Fakticky si Machníkův osud nijak nezadal s krutostí dějin naší země ve 20. století.

 

 03-rozhlas

Události
90 let posloucháme rozhlas česky

V letošním roce slavíme 90. výročí zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu. Pokusy o vysílání na území Československa začaly brzy po 1. světové válce. Na pravidelné vysílání jsme si však museli ještě více než deset let počkat.

 

 04-vancura

Portrét
Vladislav Vančura – muž ze školních učebnic

Český prozaik, dramatik, filmový scénárista a publicista Vladislav Vančura se zapsal do historie české literatury především jako tvůrce jazykově experimentálních poetických próz s náměty ze současnosti i minulosti – to o Vančurovi říkají odosobněné školní učebnice. Jaký byl doopravdy?

 05-silver-a

Téma čísla
Seskok SILVER A
28. prosince 1942 ve 22 hodin greenwichského času odstartoval z letiště Tangmere letoun Halifax se 16 muži na palubě. Původně měl letět jen SILVER A, ale neohlášeni letěli překvapivě i ANTHROPOID a SILVER B. Letoun mířil přes okupovanou Francii a Německo směrem na Prahu. Ze standardní letové výšky postupně klesal, snížil rychlost, aby mohli parašutisté opustit letadlo.
Seskok do černé mrazivé tmy na území protektorátu – čtěte nové informace o seskoku SILVER A.

 06-cetnici

Četníci
PROTENTOKRÁT – četnické patálie

Protektorát Čechy a Morava byl navzdory tvrzením oficiální propagandy o tisícileté třetí říši naprostou většinou našeho národa považován za dočasný. Nicméně pro četníky byl protektorát přítomný nadmíru – rubrika přináší případy a události četníků z let 1938 až 1945 tak, jak je vnímal velitel četnické stanice ve Zbirohu.

 07-komsomolec

Druhý odboj
Sestřel letounu s partyzánským výsadkem Komsomolec

V předposledním roce války byly na území předválečného Československa vysazeny desítky početných partyzánských oddílů. Osud desantu Komsomolec ukazuje, že i začátkem bojového úkolu, cestou letounem do týlu protivníka, docházelo ke značným ztrátám výsadkových skupin a leteckých posádek.

 08-kocary

Toulky domovem
Muzeum kočářů a Josefkol

Vždy je napínavé i poučné vyslechnout si příběh o naplněném snu. Václav Obr si svůj sen zrealizoval. Krok za krokem přivedl k životu v severozápadním cípu Hané v Čechách pod Kosířem projekt, který by jistě záviděla i velká města, a jež je právě způsobem svého zrození i rozmanitou činností neobvyklý.

 

 09-toulky-svet

Toulky světem
Pravda za zavřenými okny

Autorka se po třiceti letech vrací do Polska a s tamějšími přáteli vzpomíná na stávky v Gdaňsku, Solidaritu, vyhlášení výjimečného stavu a stanného práva.

Stálé rubriky: Druhý odboj, Kronika událostí, Kulinářský kaleidoskop, Svět filmu, Kalendárium, příběhy a další.

Chcete pravidelně dostávat Historický kaleidoskop do schránky? Staňte se členem ANLET nebo si jej předplaťte. Získáte v každém čísle navíc DVD!

Roční předplatné stojí pouze 350 Kč.

Objednávky předplatného do zahraničí vyřizuje redakce. Podívejte se na stránku s informacemi o předplatném.

Pomozte nám prodávat Historický kaleidoskop! Kontaktujte nás e-mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 

125x125

 

Akce

symb11


HLEDÁME SPOLUPRACOVNÍKY

Hledáme spolupracovníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz


 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624