Nacházíte se zde: Úvod
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Historický kaleidoskop č. 5/2012

Email Tisk PDF

HK-200 

Číslo 5/2012

Z obsahu čísla:

 

 01-pozvanka-muzeum

Pozvánka
Vesnické muzeum Kunic a okolí

Krajina i obce v Ladově kraji jsou plné historických památek, zajímavostí a krásné přírody. V Kunicích – Vidovicích se díky novému majiteli místního zámku propojily dvě památky a vznikl romantický unikát, kde si na své přijdou děti i dospělí.

 02-patriot-odhaleni

Patriot
Odhalení tajné operace roku 2007

Hlavní iniciátor skupiny Barbaři, která již v roce 2007 přispěla ke vzniku památníku operaci Anthropoid instalací pamětní desky v blízkosti místa, kde se atentát uskutečnil, přiznává: „Vadilo mi, že tolik let nikdo nedokáže uctít hrdinství tohoto odbojového činu.“

 03-portet-vezen-dachau

Paměti
Vězeň koncentračního tábora Dachau číslo 3186

Mezi těmi, kteří prošli hrůzami koncentračních táborů v době druhé světové války a přežili je, byl také Karel Bronček. Odškodnění se on ani jeho rodina nikdy nedočkali.

 04-mauthausen

Kronika událostí
Mauthausen – tábor ztracených duší

Koncentrační tábor Mauthausen byl jedním z největších a nejotřesnějších popravišť Čechů a Slováků. Český národ platil v Mauthausenu krutou daň za svou touhu po svobodě – kvůli válce, kterou nechtěl a kterou nevyvolal.

 05-val-osudy-leningrad

Válečné osudy
Přežila jsem leningradskou blokádu

Irina Juřinová se narodila roku 1930 v Leningradě. Žila zde spokojený život se svou rodinou do 11 let, když v roce 1941 začaly bez mála tři roky hrůzy a utrpení. Začala blokáda města.

 06-cetnici

Četníci
Četnické historky – zločiny a přísloví

Historky z období let 1850 až 1945 popisují vyšetřování nejzávažnějších z trestných činů – zločinů. Jako názvy jednotlivých povídek jsou použita více, ale i méně známá přísloví, která vystihují podstatu případu, ale i popisované období.

 07-totalita

Stíny totality
Muž s duší sedláka a rozumem vizionáře

Osudy rodiny Hořejších, které krutě zasáhla akce Kulak – tvrdá komunistická perzekuce sedláků v 50. letech minulého století.

 08-pamet-desky

Toulky domovem
Co prozradí pamětní desky?

Vracíme se k osudům vlastenců popravených za napomáhání parašutistům při uskutečnění atentátu na Reinharda Heydricha. Máme v úctě jejich oběti? Putujme po pamětních deskách umístěných na pražských ulicích.

Stálé rubriky: Válečný deník, Druhý odboj, Kronika událostí, Kulinářský kaleidoskop, Svět filmu, Četnické příběhy a další.

Chcete pravidelně dostávat Historický kaleidoskop do schránky? Staňte se členem ANLET nebo si jej předplaťte. Získáte v každém čísle navíc DVD!

Roční předplatné stojí pouze 350 Kč.

Objednávky předplatného do zahraničí vyřizuje redakce. Podívejte se na stránku s informacemi o předplatném.

Pomozte nám prodávat Historický kaleidoskop! Kontaktujte nás e-mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!