Nacházíte se zde: Úvod
28.01.2022
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Z obsahu čísla 4/2015

Email Tisk PDF

ob-HK-2015-04-200

01-prolog Prolog – Útok na Badaleche
Když se náš pobyt v první linii blížil ke svému konci, začaly proskakovat pověsti, že ten nevydařený útok bude opakován ve větším měřítku, ale s německými posilami. Také dělostřelecká příprava měla být svěřena Němcům… Zpráva o útoku byla přijata dosti chladně a na první pohled lhostejně. Ty různé strašné a ohromující události a vážná ohrožení, které nás potkaly v nedávné době, naše cítění otupily natolik, že každý přijímal vše tak, jak to milostivý osud přinesl. Smiřovali jsme se se vším jako s nezbytným projevem válečné doby plné nejistot, zvratů a nebezpečí. 
02-pozvanka Pozvánka – Muzeum čs. armády 1938 Jindřichův Hradec
Muzeum čs. armády 1938 Jindřichův Hradec vzniklo v roce 2010 a zahájilo provoz v červnu téhož roku. Jednotlivé expozice seznámí zájemce s historií čs. armády v letech 1918–1939, výstavbou pohraničního opevnění, mobilizací čs. armády a s rozložením jejích sil na území tehdejšího Československa v okamžiku přijetí mnichovského diktátu a s boji o čs. státní hranici, svedenými v září 1938 mezi čs. ozbrojenými silami a sudetoněmeckými separatisty. 
03-patriot Patriot – Maluje příběhy z RAF
Vladimír Urbánek maluje letecké souboje, Spitfiry i naše piloty sloužící během druhé světové války v RAF. Každý z jeho obrazů je detailně propracovaný originál. Když je vidíte na internetu, můžete si říci – kde to vyfotil? Když se s nimi setkáte v reálu, říkáte si, že by měly viset v galeriích.  A některé už visí – mimo jiné i v Pentagonu. Jak se dostaly letecké obrazy z Česka právě tam?
04-kalendarium Kalendárium Velké války - Třetí čtvrtletí 1915
Co všechno se odehrálo na bitevních polích Velké války i v zákulisí v létě 1915? Například 4. 7. v Curychu, a o dva dny později i v Ženevě, vystoupil pražský univerzitní profesor, představitel Realistické strany a poslanec říšské rady, T. G. Masaryk s veřejným protirakouským projevem u příležitosti 500. výročí upálení mistra Jana Husa. Součástí projevu byl i program vzniku samostatného státu Čechů a Slováků a soukromé vypovězení války Rakousku-Uhersku za svou osobu. Rakouské úřady na něj okamžitě vydaly zatykač.
05-nasi-hosi Návrat nebeské jízdy – ANO, NAŠI HOŠI JSOU DOMA!
Rok 1945 vstoupil do dějin jako rok, kdy skončila 2. světová válka. Podívejme se společně v tomto článku na květnové dny roku 1945, jak je prožívali českoslovenští letci, kteří působili v jednotkách RAF, a rovněž jak se připravovali a těšili na návrat domů.
06-pet-let Návrat nebeské jízdy – Šest let ve válce, pět let v RAF
Českoslovenští letci měli nemalý podíl na vítězství spojenců v boji proti nacismu a svými úspěšnými výsledky se zapsali nejen do české, ale především do evropské historie. Jaké oběti museli svobodě své země přinést a na jakých operacích se podíleli?
 03-liskutin Návrat nebeské jízdy – Vlastenec v boji
„Bratři, jsme téměř zajedno, že se schyluje k válce a že je na nás, abychom jako věrní synové národa odešli do ciziny podílet se na boji za vlast….“ Když tato slova pronesl Jarda Stoklasa na ubytovně letců v roce 1939, byl přítomen i Miroslav Liškutín, nyní plukovník ve výslužbě, šestadevadesátiletý pilot 312. čs. perutě RAF, veterán 2. světové války. Jak se odvíjel jeho válečný a poválečný život, se dozvíte v tomto článku.
07-co-ceka-doma Návrat nebeské jízdy – Co čeká doma?
Tehdy v srpnu 1945 národ vítal své letce jako hrdiny. Byl to krátký okamžik triumfu, hrdosti, úcty a radosti. Za necelých třicet měsíců již byli nepřátelé režimu, zrádci a špioni. Trvalo dalšího půl století, než byli rehabilitováni a čest navrácena. 
08-portret-vales Portréty – Václav Valeš
Obec Mokré si na konci roku 2014 připomněla sté výročí narození významného rodáka, příslušníka RAF, Václava Valeše. Svým odhodláním bojovat proti německým okupantům se navždy zapsal nejen do dějin této malé obce, ale především do dějin bojů za svobodu, za kterou položil svůj život.
09-navraty-01 Návrat nebeské jízdy – Touha po domově
Ti, co by mohli podat svědectví o pocitech, s nimiž se jako vítězové nebeské jízdy vraceli do vlasti, kterou museli před lety tajně opouštět, již většinou nejsou mezi námi. Naštěstí někteří z nich přenesli vzpomínky na válečná léta a své spolubojovníky z paměti do knižní podoby, a tak se před námi díky těmto dílům otevírají dveře do doby před 70 lety. 
10-zamysleni Zamyšlení - RNDr. Karel Janoušek, armádní generál a letecký maršál
V Přerově na třídě generála Janouška je památník československých vojáků z oblasti Přerova, padlých ve druhé světové válce v zahraničních armádách v boji proti nacismu v letech 1940 až 1945.  Zejména jde o letce bojující v RAF – čtrnáct jmen včetně anglických hodností a příslušnosti k perutím. 
11-fontana Paměti – Fontána československých letců
Někteří návštěvníci menšího anglického města Leamington Spa mohou být překvapeni fontánou stojící uprostřed lázeňské zahrady Jepson Garden. Češi, kteří sem přijedou vzpomínat na první kroky československých zahraničních vojáků na britské půdě v období 2. světové války, by překvapeni být neměli. Fontána je věnována padlým parašutistům v kryptě chrámu Sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze a všem Čechům a Slovákům, kteří položili životy za svobodu své vlasti.
12-pameti Návrat nebeské jízdy – Do vězení jsem šla za mámu
„Já se strašně rozbrečela a přitiskla jsem se k mamince s tím, že ji nikam nepustím! Ten velící gestapák, jak jsem se později dozvěděla, kdo to byl, se mne pokoušel pohladit po hlavě a já ho v mžiku chytila za ruku a kousla ho do zápěstí, až mu na ní vyskočila kapka krve. Němec zařval na tatínka: ´Rychle si toho uřvance odveďte, nebo ho vezmeme také s sebou!´ Tatínek mě okamžitě odvedl a zlobil se se mnou. Ale já se nemohla utišit. Pořád jsem křičela: Maminko, maminko!!!“ Psal se rok 1942 a strýc dívky, která příběh vypráví, Antonín Macenauer byl pilotem v RAF…
13-serzantka Válečné osudy – Seržantka                           
Jsme v Roxboro u kanadského Montrealu.  Po jedenapůlhodinové jízdě odbočujeme za Farnhamem doprava a za krátkou chvíli se octneme v půvabné části quebecké provincie.  A tady, v domě, který bychom mohli nazvat chatou či srubem, jsem se setkal s paní Hanou Vogelovou-Fischlovou. Paní Hana byla jedinou ženskou příslušnicí 311. Československé bombardovací perutě RAF.
14-spitfire Nebeská jízda – Jak vznikal český Spitfire
Czech Spitfire Club, spolek letecké historie, provozuje a vystavuje při různých příležitostech kompozitovou maketu letounu Supermarine Spitfire Mk. IXC v měřítku 1:1 v barvách čs. perutí ve Velké Británii.  Slavná předloha letounu má velice úzkou vazbu na naše letectví. Proto se společně podívejme, jak maketa vznikala.
15-cetnici Četníci – Kutnohorská pátračka opět zasahuje
Kriminální případy řešené v letech 1928–1942 příslušníky kutnohorské četnické pátrací stanice. Jedná se dnes již o zapomenuté případy, které ve své době byly předmětem zájmu veřejnosti, měly své nezastupitelné místo na stránkách dobového tisku a plnily oblíbenou rubriku „Ze soudní síně“.
16-kozlik Válečné osudy – Jedni a druzí
V nevelké obci Slavče, pár kilometrů jižně od Trhových Svin, se od počátku 20. století vystřídala v místní trojtřídní obecné škole řada učitelů a učitelek. Byli mezi nimi také ti, kteří nesli příjmení Kozlík. Poklidnou atmosféru druhé poloviny třicátých let však výrazně ovlivnil rok 1938. 
17-ostnaty-drat Za ostnatým drátem – Vzpomínky na osmašedesátý     V létě 1968 mi bylo 11 let. Právě jsem ukončila pátou třídu v naší dvoutřídce. Prožívali jsme docela normální léto, tak jako mnoho dalších vesnických dětí, a neměly jsme o Pražském jaru ani ponětí. Ten srpnový den přišla maminka z nákupu s očima plnýma slz a řekla nám: „Holky, asi bude válka!“
 18-toulky-antimony Toulky domovem – Po stopách paraskupiny Antimony
Pojďte s námi do malebného kraje na rozhraní Českého ráje a Podkrkonoší uctít hrdiny, kteří se ve zdejších vesnicích za pomoci domácího obyvatelstva skrývali. 24. října 1942 byla do protektorátu nedaleko Kopidlna vysazena paraskupina Antimony. Jejím úkolem bylo kontaktovat domácí odboj, předat mu jednu z vysílacích stanic, kterou skupina s sebou dopravila, a navázat přerušený rádiový kontakt s Londýnem.
19-legi Toulky domovem – Lidé sem chodí hledat své kořeny
Za vzpomínkami na čs. legionáře jsme se tentokrát vypravili do Mýta u Rokycan. Díky nadšení místní bývalé učitelky a ředitelky ZŠ Jaroslavy Roučkové zde v prostorách někdejšího Domu dětí a mládeže vznikla Pamětní síň připomínající minulost města a život a osudy jeho obyvatel.
20-tip-vylet Tip na výlet – Růžkovy Lhotice
Pokud se dostanete do Středočeského kraje a budete pátrat, zda se Hliník opravdu odstěhoval do Humpolce či zda Blaničtí rytíři stále spí ukryti v hoře, udělejte si čas a zajeďte do Růžkových Lhotic. Zde, v barokně klasicistním zámečku, prožil Bedřich Smetana svoje nejšťastnější období, které se svými motivy promítlo do jeho díla a na které celý život rád vzpomínal.
21-toulky-tocna Toulky světem – Z Hamiltonu na Točnou
Píše se rok 1937. Evropa ustupuje Adolfu Hitlerovi a naslouchá jeho projevům. Amerika je okouzlena půvabnou 39letou Amelií Earhartovou a jejími dálkovými lety. Již v září 1936 zakoupí firma Baťa přímo v Americe svůj první Lockheed L-10A Electra  pro své obchodní účely. S ním se vydá Jan Antonín Baťa od 6. 1. 1937 na propagační cestu kolem světa s návratem 1. 5. 1937.
22-cokolada Kulinářský kaleidoskop – Balíček čokolády
Za jasné noci nad Brnem letěla celá v stříbrném letka amerických letadel. Lidé utíkaj do krytu, jen malá dívenka stojí tu a mává a mává letadlům do křídel…. Víte, kdy se čokoláda začala pít a kdy vznikla její první tabulka? A znáte Rozinkové bombardéry, které zásobovaly západní Berlín, odříznutý od pozemních zásob po 2. světové válce? A kdo vymyslel „Čokoládovou hvězdu“? To vše v Kulinářském kaleidoskopu.
Polemika – Odsun Němců 70 let poté
V současné době je to 70 let od začátku poválečného divokého odsunu sudetských Němců. Vlastně někteří zažili odsun už dříve, třeba brněnští Němci. Je zapotřebí jasného pravdivého pohledu na tento transfer zvláště proto, že je stále připomínán na obou stranách, stále jsme konfrontováni s vyjádřeními sudetských Němců a některých našich politických osobností. 
 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!