Nacházíte se zde: Úvod
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Historický kaleidoskop č. 4/2013

Email Tisk PDF

ob-04-13-150 

Číslo 4/2013

Z obsahu čísla:

 

 01-pameti-kriz-kalich

Paměti

Kříž a kalich v pekle Dachau

Když 1. září 1939 začala přepadením Polska krvavá válka, kterou pak historici pojmenovali druhou světovou, vtrhlo do bytu kněze Václava Vyšohlída gestapo. Zatkli ho v rámci akce Adalbert, připravené už týdny předem. V Klatovech bylo zatčeno osm lidí, mezi nimi i kněz Vyšohlíd. Netušil, že začíná nejsmutnější etapa jeho dlouhého života.

 

 02-benes-film

Historie ve filmu

Prezident Edvard Beneš v objetí celuloidu

Teprve po listopadu 1989 byly českému divákovi zpřístupněny některé – předtím po celá desetiletí utajované – filmové snímky Edvarda Beneše. Snad proto, že Edvard Beneš býval v mládí laickým fotografem a později i filmovým amatérem, měl pro kinematografii velké porozumění.

 03-historie-obraz

Historie v obrazech

Z nábřeží Temže k břehům Moravy

Obraz malíře van Dycka s portréty anglického a skotského krále Karla I. a jeho francouzské manželky Henrietty Marie de Bourbon je součástí kroměřížské obrazové sbírky olomouckých biskupů a později arcibiskupů již 340 let. Jaké byly jeho osudy?

 

 04-wichterle

Mladý vlastenec

Veni, vidi, vici Otty Wichterleho

Životní dílo a osudy světově proslulého českého vědce a vynálezce, jehož 100. narozeniny jsme si v roce 2013 připomněli. Je proslulý mnoha objevy a vynálezy, které vedly k zásadnímu zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček, ale také objevem silonu.

 05-cetnici

Četníci

Četnické případy

V rámci výkonu takzvané pátrací služby četnictvo na našem území stále více používalo kromě kriminalistické taktiky i právě se rodící se kriminalistické metody a technické prostředky, které jsou používány dodnes. Kromě daktyloskopie, kriminalistické fotografie, kynologie a mechanoskopie bylo ke stíhání a pronásledování zločinců používáno i vysílání rozhlasu, ale i letadel. 

 06-gestapo-muller

Muži Třetí říše

Kam vedly stopy šéfa Gestapa Müllera

Jeden z historiků charakterizoval šéfa Gestapa jako posedlého kariérou, pedantsky vyžadujícího kázeň od svých podřízených. Byl prý přímo posedlý policejní činností, odhodlaný sloužit státu bez ohledu na to, jaký je jeho režim. Nejvyšším velitelem tajné policie se stal už několik let po převzetí moci nacisty.

 07-toulky-as

Toulky domovem

Od Husitů k Pattonovi

Pamětní desky na domech městské památkové rezervace v Domažlicích odhalí pobyt významných osobností našich dějin v tomto městě. Z Domažlic se přesuneme do nejzápadnějších míst naší republiky a připomeneme si tamní pohnutou historii.

 08-toulky-svet

Toulky světem

Za legionáři do Vladivostoku

Pouť českých vlastenců za osudy legionářů po Transsibiřské magistrále končí. Ujeli tisíce kilometrů po trati, kde zuřily boje první světové války. Zůstalo svědectví o nezapomenutelné odysee našich legionářů.

Stálé rubriky: Druhý odboj, Kronika událostí, Kulinářský kaleidoskop, Koutek sběratelů, Kalendárium, příběhy a další.

Chcete pravidelně dostávat Historický kaleidoskop do schránky? Staňte se členem ANLET nebo si jej předplaťte. Získáte v každém čísle navíc DVD!

Roční předplatné stojí pouze 350 Kč.

Objednávky předplatného v ČR i do zahraničí vyřizuje redakce. Podívejte se na stránku s informacemi o předplatném.

Pomozte nám prodávat Historický kaleidoskop! Kontaktujte nás e-mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!