Nacházíte se zde: Úvod
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Historický kaleidoskop č. 3-4/2012

Email Tisk PDF

obalka-200 

Dvojčíslo 3-4/2011

Z obsahu čísla:

 

Historický kaleidoskop má mírné výrobní zpoždění.

Zatím malá nabídka, na co se můžete těšit:

 01-kronika-udal-1938

Kronika událostí 1938

Co všechno formovalo československý domácí i zahraniční odboj? Jak šel čas a vyvstávaly nové a nové události toho roku, kdy byla Československu smluvně odebrána výsostná území. Rok nevyvrcholil Mnichovskou dohodou, jen učinil další krok k nesvobodě.

 02-dom-odboj

Domácí odboj v letech 1939–1941

Reaguje na události, které přicházely jako lavina. Formoval se, byl perzekvován, zatýkán, vražděn. Představujeme vedoucí osobnosti českých odbojových skupin.

 03-zahr-odboj

Zahraniční odboj 1939–1940

Přední politici a vojáci odcházejí do exilu, aby pomohli ze zahraničí vybojovat svobodnou vlast.

 04-nastup-tyrana

Nástup tyrana

Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich převzal moc v Protektorátu. Krvavé období českého národa nemá konce.

 05-prave-slet

Nebeská jízda

Právě slét, bílý květ, noc je protržená obálka… písní Jana Vyčítala vítáme v Protektorátu paravýsadky z Velké Británie, které jdou plnit náročné úkoly. Mezi nimi je i Jan Kubiš a Josef Gabčík…

 06-to-tenkrat

Rozhovor s Janem Vyčítalem

Jaký má vztah k této době přední zpěvák, karikaturista, textař a hudebník? Aneb – písní člověk umí říci leccos – i to, jak si váží svých hrdinů.

 07-tajemstvi-lidice

Tajemství filmů z Lidic

V létě 1942 se František Čvančara dozvěděl od svého synovce Antonína Poncara důvěrnou zprávu – informaci o fotografiích, a také filmu, pořízených v Lidicích a uložených v trezoru v paláci Lucerna. Toto tajemství František Čvančara nosil v sobě prakticky až do konce války. I když neznáme přesné datum, filmové materiály byly nalezeny. Co ukrývaly?

 08-toulky-narodni-pam

Místo posledního boje

Poslední boj parašutistů z několika výsadků se odehrál v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze 2. Zde je nyní zřízen Národní památník hrdinů heydrichiády. Pojďte s námi na návštěvu.

 09-msta

Msta za Heydricha

Odveta za smrt Heydricha byla strašná. Každý den popravy, zatýkání, nelidské týrání. Začtěte se do portrétů vlastenců, obyčejných rodin, které jen chtěly normálně žít, a jimž byl přisouzen konec před popravčí četou.

 10-kobyl-strelnice

 

Kobyliská střelnice

Kobyliská střelnice, dříve, v období heydrichiády i nyní. Prostor, který je národní kulturní památkou, a stal se symbolem utrpení českého národa. Přesto se o toto místo léta po roce 1989 patřičně nepečovalo. Úsilí o jeho zachování a navrácení důstojného vzhledu nyní aktivně rozvíjí Úřad městské části Praha 8.

 11-toulky-jeneralka

 

Jenerálka – místo dětí bez rodičů

Na zámečku Jenerálka v Praze 6 byly internovány dětí obětí heydrichiády. Do konce války nevěděly, co se stalo s jejich rodiči. Jaký byl jejich osud můžete sledovat v dnešní krátké reportáži.

 01-pribeh-calounova

 

Příběhy

Celé číslo je protkáno příběhy osobností, jejichž osudy se střetly s nacistickou okupační mocí. Příběh herečky Anny Čalounové - Letenské je jen jedním z nich. Také nabízíme další dva vítězné příběhy z jarní literární soutěže.

Toto a mnoho dalších zajímavých informací týkajících se atentátu na Heydricha a událostí, které k němu vedly, najdete v tomto mimořádném čísle, které nesmí chybět ve vaší knihovně.

Chcete pravidelně dostávat Historický kaleidoskop do schránky? Staňte se členem ANLET nebo si jej předplaťte. Získáte v každém čísle navíc DVD!

Roční předplatné stojí pouze 350 Kč.

Objednávky předplatného do zahraničí vyřizuje redakce. Podívejte se na stránku s informacemi o předplatném.

Pomozte nám prodávat Historický kaleidoskop! Kontaktujte nás e-mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!