Nacházíte se zde: Úvod
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Z obsahu čísla 3/2015

Email Tisk PDF
 Obalka-HK 3 2015-300
01-legiovlak 

 Pozvánka do Legiovlaku

V úterý 19. května 2015 dosupěla na první nástupiště Hlavního nádraží v Praze krásná parní lokomotiva. Vyhlídková jízda se však nekonala. Lokomotiva za sebou táhne repliky vagonů československých legionářů, kteří v nich překonali před sto lety Transsibiřskou magistrálu. V následujících měsících si můžete vlak prohlédnout na jeho cestě republikou.

 02-patriot

Květnové zastavení

Spisovatel, historik a také hudebník country kapely Taxmeni Jaroslav Čvančara je nejmladší syn známé rodiny Čvančarů, která stála u začátků české kinematografie. V rodině se ctily masarykovské ideály a svoboda. Malý Jaroslav, v tomto duchu odchovaný stejně jako jeho tři starší sourozenci, byl také skautem – a to přímo ve Foglarově oddílu. A dík filmovým, ale i těm skutečným hrdinům, kterým od dětství mohl být blízko, zasvětil tématu statečnosti, hrdinství a dobrodružství i celou svoji práci. 
 03-kalendarium

Kalendárium

Víte, že za „otce“ leteckých stíhačů se považuje Roland Garros? Ano, ten, po němž je dnes pojmenováno tenisové centrum v Paříži. V raných fázích první světové války létal jako pozorovatel, během jednoho letu však vytáhl služební revolver a šestkrát vystřelil na německé letadlo. Sice netrefil, ale tato situace vedla ke konstrukci prvních stíhacích letadel.
 04-zaprahu

Výsadek Za Prahu

V březnu 1945 začala další vlna vysílání partyzánských výsadků z Východu do českých zemí. Organizoval je štáb partyzánského hnutí při vojenské radě 4. ukrajinského frontu, jehož vojska měla vést hlavní osvobozovací boje na našem území. První tři patnáctičlenné oddíly odletěly v neděli večer 25. března 1945. Byla to organizátorská jádra oddílů Za Prahu, Národní mstitel a Kirov.

 05-havarie

Havárie bombardéru  B-17

24. března 1945 byl krásný jarní den, slunce pálilo jako v létě a lidé v Černíkovicích i okolních obcích pracovali na polích a v zahradách. Po poledni se náhle ozval nepřeslechnutelný drásavý zvuk poškozených leteckých motorů. Lidé uviděli na modré obloze něco, co během nekonečných šesti let trvání druhé světové války ještě neviděli – od západu přilétal silně kouřící obrovský čtyřmotorový letoun, ze kterého probleskovaly plameny. 

 06-povstani-p1

Centrum Prahy v bouři povstání

Pražské Staré Město, Malá Strana, Hradčany, Josefov, Pohořelec – území, které nyní shrnujeme pod městskou část Praha 1, prožívalo již od svého vzniku a vývoje veškeré události českého národa nejintenzívněji. A bojovali tu malí i velcí bojovníci, kteří v různých dobách hájili to, co jediné má smysl – svou vlast, svůj domov, svou „matičku“ Prahu.
 07-svab

Ludvík Šváb – "obyčejný" odbojář

Značné množství obyvatel Českých Budějovic a okolních obcí bylo v době německé okupace nacisty různě perzekvováno. Ti, kteří se aktivně zapojili do odboje proti okupantům, často své vlastenectví zaplatili lety strávenými v koncentračních táborech, a často i životem. 
 08-masini

Z války do války

Právě v těchto dnech uplynulo šedesát let od rozsudku, který pro Zdenu Mašínovou, matku Ctirada, Josefa a Zdeny, prakticky znamenal trest smrti. Trestné činnosti se měla dopustit tím, že věděla o činnosti svých synů a pomáhala jim. Připomeňme si její život, manželství a dospívání jejích dětí v zachovaných vzpomínkách a fotografiích.
 09-tip-vylet

Tip na výlet

Opočno a Dobruška - pokud máte rádi klid a romantiku a nevíte, co dělat o sobotním nebo nedělním odpoledni, pokračujte dál ve čtení, protože vám nabízíme tip na hezký výlet.

 10-horak stribrny

Piloti z Lidic

V roce stého výročí jejich narození byla zahájena veřejná sbírka na výstavbu památníku, který připomene hrdinství dvou mladých mužů z Lidic a všech příslušníků československé armády v odboji v letech 1939–1945. Sedmdesát let po konci druhé světové války je třeba splatit dluh, který vůči oběma hrdinům máme.
 11-mons

Mons v první světové válce

První zmínka o Mons, hlavním městě belgické provincie Hainault, nás zavede do 1. století před Kristem a do doby příchodu Julia Cesara. V moderní historii je Mons symbolem těžkých bojů za první světové války. Je také místem, kde padl jak první, tak poslední výstřel války.
 12-polemika

Polemika

70 let od ukončení druhé světové války je dlouhá doba a jen mír, který od té doby panuje, nám vlastně dovoluje vidět stále tuto válku před očima. Historický odstup umožňuje svobodnější a méně emotivní pohled na tehdejší děje, ale snižující se přítomnost pamětníků také snadnější zkreslování a desinformace. Přesto je druhá světová válka důležitým mezníkem historie, mezníkem, který dosud určuje naše životy. 
 13-svatba

Kulinářský kaleidoskop

Svatba bývala i v minulosti slavnou rodinnou událostí. Ostatně, před sto lety se člověk ženil – vdával – většinou jen jednou za život. Tradice, které naši předkové dodržovali a které se v některých rodinách či místech dodržují dodnes, měly přinést novomanželům to nejpodstatnější – hojnost.

 14-pribeh

Zkouška charakteru

Byl holičský mistrem a měl svou "oficínu" na třeboňském náměstí. Měl ve své povaze vlastnosti jako smysl pro legraci a vtip, byl studnicí anekdot, rozdával radost a dobrou náladu. Pro své okolí představoval doslova balzám, a to dokonce i později, kdy byl významnou motivací a morální posilou pro své spoluvězně v podmínkách koncentračního tábora, kde byl vězněn pro zesměšňování německého Wehrmachtu. 

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!