Nacházíte se zde: Úvod
21.10.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Historický kaleidoskop č. 3/2011

Email Tisk PDF

obalka-150

V prodeji od 14. července:

Historický kaleidoskop

 3/2011 

Z obsahu čísla:

 
01-pozvanka

Pozvánka

Zveme vás do Suchdola nad Odrou, kde vás přivítají ve velmi bohaté vojenské expozici, ale zhlédnete také expozici věnovanou nestorovi westernového ježdění Bohumilu Kašpárkovi, alias Hospodářovi, jednomu ze zakladatelů Československého Pony Expressu.

02-osobnosti-voskovec

Kronika osobností

Jméno Jiřího Voskovce jsme zvyklí vyslovovat jedním dechem se jménem Jana Wericha. Jejich dlouholetá spolupráce v období první republiky dala české kultuře nezapomenutelná díla a Osvobozené divadlo je pojmem pro mnoho generací. Poválečný osud Jiřího Voskovce si připomínáme k 30. výročí jeho úmrtí, které v těchto dnech vzpomínáme.

03-udalosti-sssr

Kronika událostí

Napadení Sovětského svazu v červnu 1941 znamenalo otevření východní fronty a zpočátku velký optimismus nacistického Německa. Národy SSSR se však nepodařilo zlomit a během několika měsíců nastal obrat.

04-rada-tri

Kronika událostí, Druhý odboj

Domácí odbojová organizace, známá pod názvem Rada tří, byla významnou součástí domácího odboje. V tomto čísle najdete dva články na toto téma i osudy jejích představitelů.

05-val-osudy-hrdina

Válečné osudy

Tolik legionářů zůstává zapomenuto! Naštěstí jsou takoví, na které myslí v rodné obci. Jedním z nich je Václav Otta z Chleb, hrdina od Sarančuku, jehož osudy můžeme sledovat v tomto čísle.

06-cetnici

Četnictvo, Kulinářský kaleidoskop

Veselé příhody z pátrací služby přináší rubrika věnovaná četnictvu. Ukázky z právě vydané knihy, plné veselých četnických příhod, přimějí k zamyšlení, jak rozdílný byl život ochránců zákona před několika desítkami let. Rubriku doplní i Kulinářský kaleidoskop, který nabídne pár četnických lahůdek.

07-totalita-leopoldov

Stíny totality

Jak se pochovávalo v Leopoldově, vzpomíná dcera politického vězně MUDr. Božena Šimanská. Čtěte o bestialitě, hrůze a nehumánnosti, s níž se rodiny politických vězňů v 50. letech minulého století běžně setkávaly.

08-cesko-vlajka

Česko – má vlast

Jak se vyvíjely české národní symboly? Kdo je navrhoval, jaký byl jejich osud? Tentokrát o české vlajce.

Stálé rubriky: Koutek sběratelů, Válečný deník, Druhý odboj, Kronika událostí, Kulinářský kaleidoskop, Svět filmu, Četnické příběhy a další.

Chcete pravidelně dostávat Historický kaleidoskop do schránky? Staňte se členem ANLET nebo si jej předplaťte. Získáte v každém čísle navíc DVD!

Roční předplatné stojí pouze 350 Kč.

Objednávky předplatného do zahraničí vyřizuje redakce. Podívejte se na stránku s informacemi o předplatném.

Pomozte nám prodávat Historický kaleidoskop! Kontaktujte nás e-mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!