Nacházíte se zde: Úvod
01.12.2020
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

RINOPE

Email Tisk PDF

Nevím již přesně, kdy jsem se poprvé setkal s tímto záhadným slovem při čtení letecké literatury. Rinope byla válečná slovní přesmyčka používaná Francouzi a vzniklá při zvolání jména Peřino. Skutečné jméno Františka Peřiny se nesmělo ve francouzském vojenském letectvu používat, mohlo se stát signálem pro německou vojenskou výzvědnou službu při pronásledování jeho rodiny v tehdejším protektorátním území.

O panu genpor. F. Peřinovi (15 sestřelů nepřátelských letadel) bylo napsáno mnoho jak v denním tisku, časopisech i knižně. Na tohoto nezapomenutelného muže mám mimo jiné dvě krásné vzpomínky.

Vzpomínka první
V pátek 13. 5. 1994 odpoledne uspořádal letecký specializovaný obchod Aviatik v Praze ve své prodejně na nám. Míru veřejné setkání německého válečného stíhacího pilota genpor. Günthera Ralla (275 sestřelů) s jeho rovnocenným českým protějškem. Jediný, kdo se tohoto,  můžeme říci choulostivého, setkání zúčastnil, byl tehdy osmdesátitříletý plk. let. F. Peřina s chotí Annou. Akce byla spojena s autogramiádou a prodejem příslušných grafických listů. Hovořil jsem o této skutečnosti s tenkrát žijícími českými příslušníky RAF.
Odpověď byla negativní s tím, že toto pozvání může přijmout jedině František Peřina s manželkou, kdy po svém dlouholetém životě za mořem se dívají na vše již jinak. Jako externí spolupracovník L+K jsem si vystál na rohu Americké ulice a nám. Míru nezbytnou frontu. Když jsem přišel na řadu, byl jsem přizván paní Annou, abych si přisedl a pomohl  tlumočit. G. Rall ve svých sedmdesáti šesti letech byl štíhlé sportovní postavy v dokonalém obleku. V současné  době působil jako generální inspektor německého vojenského letectva a vojenský zástupce v Severoatlantické alianci. Tyto  dvě rušné odpolední hodiny, kdy  dotazy  účastníků na oba muže z rozličných válečných pólů pršely ze všech stran, se pro mne staly nezapomenutelnými.

Vzpomínka druhá
Téměř přesně o osm let později ve čtvrtek 16. 5. 2002 jsme se setkali s panem gen. Peřinou opět. Bylo mu již devadesát jedna let. Stalo se tak v Praze na Letné, kdy jsem byl požádán jistou medicínskou společností o moderování jejího setkání s tímto význačným letcem. Seděli jsme na podiu malého sálu sto dvacet minut vedle sebe. Vnímat stále vynikajícího Františka Peřinu z bezprostřední blízkosti při detailním popisu jeho leteckých akcí proti nepříteli bylo velkým zážitkem. Přitom byl F. Peřina neustále charismatickým sportovním lovcem, který měl za sebou mezinárodní letecké závody Curych 1937. Těchto závodů si velice vážil. Do diáře jsem si tenkrát napsal: „Na konci tohoto setkání jsme si podali ruce a panu generálovi jsem předal kytici růží.“

Pocta
Před několika týdny dne 6. května 2010 za přítomnosti státní reprezentace byl v Praze 17–Řepích před základní školou nesoucí od r. 2002 jméno genpor. Peřiny odhalen památník tomuto významnému muži od ak. sochaře T. Havránka. Bylo to ve výroční den, kdy F. Peřina před čtyřmi roky zemřel. František Peřina – Rinope žil se svojí ženou v této městské části od roku 1993.  Je škoda, že hlavní český tisk nepřinesl o této události ani řádek.

František Srp

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!