Nacházíte se zde: Úvod
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Historický kaleidoskop 2-3/2009

Email Tisk PDF

kaleidoskop-ob2-3-09-rek

Z obsahu čísla:

01-pozvanka-kraliky

Pozvánky
Tentokrát jsme pro vás připravili hned dvě pozvánky do míst, která jsou otevřena celoročně. Jedna je do Vojenského muzea v Králíkách a druhá do Muzea SNP v Banské Bystrici.

02-cerv-kriz

Kronika událostí
Článek Ženevská konvence a vyznamenání Červeného kříže 1864–1914 je věnován 145. výročí založení Mezinárodní organizace Červeného kříže, 95. výročí Rakouského a rakousko-uherského Čestného vyznamenání (řádu) Za zásluhy o Červený kříž 1864–1914 a vzpomínce 85. výročí od zahájení I. světové války v roce 1914.

03-identita

Válečné osudy
Jak se žilo bez identity Anně Marii Rezkové, která se narodila za okupace v pankrácké věznici, se ptal náš dopisovatel Jan Vondráček.

04-cetnici-esperanto

Četnictvo
Četníci museli při své povolání překonávat nemnohé těžkosti, mimo jiné také jazykové bariéry a pověry. Několik příběhů se dozvíte v článcích Četníci a esperanto a Četníci a pověry.

 

05-vzduchoplavba

Nebeská jízda
Co dnes víme o české vzduchoplavbě? Možná vás zaujme příběh Bořivoje Drtiny, důstojníka československé armády, balónového pilota, odborníka a nadšeného propagátora vzduchoplavby.

06-parabrig

Nebeská jízda
Unikátní zmapování osudů žen ve 2. čs. samostatné paradesantní brigádě v SSSR.

07-pomnik

Toulky domovem
Představujeme jedno z nejnovějších a také nejdůležitějších pietních míst – pomník Operaci Anthropoid.

08-velky-utek

Toulky světem
Uplynulo 65 let od Velké útěku, článek o vzpomínkách i oslavách v polské Žagani.

maskacek-100

Časopis provázejí stálé rubriky:

Fórum, Kronika událostí, Deník legionáře, Toulky světem, Kluby, Kulinářský kaleidoskop, Knihy-filmy-internet, Povídky, Koutek sběratelů, Maskáček.

Toto číslo bylo spolufinancováno z dotace města Bílina. Finanční příspěvek také poskytlo město Rychnov nad Kněžnou. Oběma městům děkujeme za jejich podporu výchovy mládeže a občanů k úctě k národu a jeho historii.

Chcete prodávat Kaleidoskop? Kontaktujte nás e-mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Chcete pravidelně dostávat Kaleidoskop do schránky? Předplaťte si jej.

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!