Nacházíte se zde: Úvod
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Historický kaleidoskop č. 2/2012

Email Tisk PDF

obalka-150 

Číslo 2/2011

Z obsahu čísla:

 

Na titulní straně tohoto čísla a v článku k Pražskému povstání jsme uveřejnili fotografie z knihy Srdce Prahy v plamenech, fotografa
Oldřicha Smoly, která vyšla v r. 1946 v tiskárně V. Neubert a synové. Tato informace nebyla při redakční korektuře nedopatřením doplněna. Za to se omlouváme, nicméně se těšíme, až vám v některém z příštích čísel přineseme o tomto fotografovi další zajímavé informace. 
Redakce

 01-pozvanka

Pozvánka do Plzně

„Nechť má Bůh slitování s mými nepřáteli, neboť já je mít nebudu,“ řekl prý generál americké armády George Smith Patton. V Plzni je otevřeno muzeum, které se věnuje životu tohoto významného amerického generála a také osvobození Plzně americkou armádou. Lákavá pozvánka na poslední školní dny či letní dovolenou do proslulého města.

 02-patriot

Patriot

S modrým baretem sloužil v mírových misích OSN v bývalé Jugoslávii, velel mnohonárodnímu uskupení jednotek OSN v misi UNPROFOR, pracoval ve vysokých funkcích v armádě i v diplomacii. Názory generála ing. Rostislava Kotila na válku, mír a péči o válečné veterány.

 03-prazske-pov

Kronika událostí

Pražské povstání hodnotí odborníci jako největší bitvu novodobých českých dějin. Zkrátilo konec války nejméně o několik dní a urychlilo kapitulaci nacistického Německa. Významná historická událost, která se v dějinách malého národa přihodí v takové míře málokdy, však dodnes nenašla důstojné místo v české historii a naopak stále vězí ve spleti deformací, mýtů a neobjektivních hodnocení.

 04-leningrad

Přežila jsem blokádu Leningradu

Jmenuji se Bronislava Valerianovna Ivanovová, narodila jsem se 26. července 1934. V Leningradu jsem se nejen narodila, ale prožila jsem zde celý svůj život, včetně let válečných. V den, kdy začala válka, jsme byli na procházce a bylo nádherné teplé počasí. Když jsme se vrátili z procházky domů, v rádiu hlásili, že Němci bombardovali Kyjev a že začala válka. O několik dnů později byl bombardován i Leningrad…

Čtěte v rubrice Válečné osudy

 05-cetnici

Četnické příhody

Záhadné příběhy z pátrací služby, které se skutečně udály v jednotlivých částech státu: v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, na Slovensku a na Podkarpatské Rusi.

 06-cesi-fasismus

Češi v boji

Prvními bojovníky proti fašismu z řad čs. občanů byli dobrovolníci, příslušníci, mezinárodních jednotek podílející se na občanské válce ve Španělsku. Přinášíme jejich historii.

 07-stiny-totality

Doživotní stigma

V 50. letech 20. století probíhala na území Československé republiky akce, nazvaná Kulak, jejímž cílem bylo zničit český venkov. Sedláci byli vězněni, nelidsky týráni a i s rodinami vystěhováváni ze statků, na kterých dřeli a o které pečovali mnoho generací. Majetek jim byl zabaven a posléze zdevastován.

 08-koutek-sberatelu

Sběratelská lahůdka

K 70. výročí operace Anthropoid je připraveno pro sběratele několik lahůdek, dopisnic i razítka.

Stálé rubriky: Válečný deník, Druhý odboj, Kronika událostí, Kulinářský kaleidoskop, Svět filmu, Četnické příběhy a další.

Chcete pravidelně dostávat Historický kaleidoskop do schránky? Staňte se členem ANLET nebo si jej předplaťte. Získáte v každém čísle navíc DVD!

Roční předplatné stojí pouze 350 Kč.

Objednávky předplatného do zahraničí vyřizuje redakce. Podívejte se na stránku s informacemi o předplatném.

Pomozte nám prodávat Historický kaleidoskop! Kontaktujte nás e-mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!