Nacházíte se zde: Úvod
17.01.2018
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Historický kaleidoskop č. 2/2011

Email Tisk PDF

obalka-150

V prodeji od 10. května:

Historický kaleidoskop

 2/2011 

Z obsahu čísla:

 
01-krizik

Kronika osobností


.. a budiž světlo, řekl František Křižík a rozsvítil Národní divadlo. A nejen je, tento vynálezce zavedl také do českých zemí první tramvaj a jeho obloukové lampy dlouho kralovaly mnoha městům i podnikům. Vynálezce, který se může směle srovnávat se světovými jmény.

02-burian

Kronika osobností – Paměti

Nezapomenutelného Vlastu Buriana představujeme v jeho soukromí i profesi, dozvíte se o jeho zálibě v uniformách, které nosil i v civilu, ale sehrál v nich nezapomenutelné role. Konečně se také dovršilo úsilí o vydání poštovní známky s jeho portrétem.

03-vezen

Válečné osudy

Stal jsem se vězněm č. 89821, říká Miroslav Šolc, jehož život tak jako mnoho jiných narozených v první polovině 20. století, ovlivnila natrvalo druhá světová válka. Byl jedním z mála, který se v naší republice postavil okupantům již 14. března 1939 – byl totiž v Czajánkových kasárnách.

04-gen-nebe

Nebeská jízda

Vzpomínky na Generála nebe. Generál František Peřina by se letos v dubnu dožil rovné stovky. Zavzpomínali jsme si na zajímavé chvilky s tímto charismatickým letcem.

05-totalita

Stíny totality

Klidný život rodiny Fuksových v Malíně u Kutné Hory skončil v únoru po převzetí moci komunisty. Zavřeli tehdy mladou učitelku Květu Fuksovou i jejího otce. Na jejich pozemcích stojí dnes vily bývalých komunistických funkcionářů.

06-cesko

Česko – má vlast

Jak jsme přišli k dvouocasému lvu? Kde se vzala moravská orlice v českém státním znaku? Česko jako české země a Čechy jako jejich součást – rozdíl, který mnozí nevnímají, neboť součástí Česka je také Morava a Slezsko. Jak se vyvíjel náš státní znak se dozvíte v dnešním zajímavém článku.

07-val-denik

Válečný deník

Válečná anabáze Otmara Malíře, dosud žijícího válečného veterána, vás provede válečnými poli 2. světové války z pohledu mladého chlapce, který musel nejdříve nastoupit k wehrmachtu a pak teprve se složitě dostat k československé zahraniční armádě.

08-kulin

Kulinářský kaleidoskop

Provedeme vás chutěmi jihomoravských krajových specialit, nabídneme recept za použití klasického českého piva.

Stálé rubriky: Koutek sběratelů, Válečný deník, Druhý odboj, Kronika událostí, Kulinářský kaleidoskop, Svět filmu, Četnické příběhy a další.

Chcete pravidelně dostávat Historický kaleidoskop do schránky? Staňte se členem ANLET nebo si jej předplaťte. Získáte v každém čísle navíc DVD!

Roční předplatné stojí pouze 350 Kč.

Objednávky předplatného do zahraničí vyřizuje redakce. Podívejte se na stránku s informacemi o předplatném.

Pomozte nám prodávat Historický kaleidoskop! Kontaktujte nás e-mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 mak tlacitko

 Vlčí máky zakoupíte u našich smluvních prodejců nebo v e-shopu Česká trikolora.cz

 

Akce

symb11

 

HLEDÁME DOBROVOLNÍKY

Hledáme dobrovolníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz

 

 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624