Nacházíte se zde: Úvod
24.08.2017
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Historický kaleidoskop č. 2/2011

Email Tisk PDF

obalka-150

V prodeji od 10. května:

Historický kaleidoskop

 2/2011 

Z obsahu čísla:

 
01-krizik

Kronika osobností


.. a budiž světlo, řekl František Křižík a rozsvítil Národní divadlo. A nejen je, tento vynálezce zavedl také do českých zemí první tramvaj a jeho obloukové lampy dlouho kralovaly mnoha městům i podnikům. Vynálezce, který se může směle srovnávat se světovými jmény.

02-burian

Kronika osobností – Paměti

Nezapomenutelného Vlastu Buriana představujeme v jeho soukromí i profesi, dozvíte se o jeho zálibě v uniformách, které nosil i v civilu, ale sehrál v nich nezapomenutelné role. Konečně se také dovršilo úsilí o vydání poštovní známky s jeho portrétem.

03-vezen

Válečné osudy

Stal jsem se vězněm č. 89821, říká Miroslav Šolc, jehož život tak jako mnoho jiných narozených v první polovině 20. století, ovlivnila natrvalo druhá světová válka. Byl jedním z mála, který se v naší republice postavil okupantům již 14. března 1939 – byl totiž v Czajánkových kasárnách.

04-gen-nebe

Nebeská jízda

Vzpomínky na Generála nebe. Generál František Peřina by se letos v dubnu dožil rovné stovky. Zavzpomínali jsme si na zajímavé chvilky s tímto charismatickým letcem.

05-totalita

Stíny totality

Klidný život rodiny Fuksových v Malíně u Kutné Hory skončil v únoru po převzetí moci komunisty. Zavřeli tehdy mladou učitelku Květu Fuksovou i jejího otce. Na jejich pozemcích stojí dnes vily bývalých komunistických funkcionářů.

06-cesko

Česko – má vlast

Jak jsme přišli k dvouocasému lvu? Kde se vzala moravská orlice v českém státním znaku? Česko jako české země a Čechy jako jejich součást – rozdíl, který mnozí nevnímají, neboť součástí Česka je také Morava a Slezsko. Jak se vyvíjel náš státní znak se dozvíte v dnešním zajímavém článku.

07-val-denik

Válečný deník

Válečná anabáze Otmara Malíře, dosud žijícího válečného veterána, vás provede válečnými poli 2. světové války z pohledu mladého chlapce, který musel nejdříve nastoupit k wehrmachtu a pak teprve se složitě dostat k československé zahraniční armádě.

08-kulin

Kulinářský kaleidoskop

Provedeme vás chutěmi jihomoravských krajových specialit, nabídneme recept za použití klasického českého piva.

Stálé rubriky: Koutek sběratelů, Válečný deník, Druhý odboj, Kronika událostí, Kulinářský kaleidoskop, Svět filmu, Četnické příběhy a další.

Chcete pravidelně dostávat Historický kaleidoskop do schránky? Staňte se členem ANLET nebo si jej předplaťte. Získáte v každém čísle navíc DVD!

Roční předplatné stojí pouze 350 Kč.

Objednávky předplatného do zahraničí vyřizuje redakce. Podívejte se na stránku s informacemi o předplatném.

Pomozte nám prodávat Historický kaleidoskop! Kontaktujte nás e-mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

Naše projekty

PODPOŘTE NÁS, PROSÍM 

Podpořte prosím vydávání
Historického  kaleidoskopu

 

 

125x125

 

Akce

symb11


HLEDÁME SPOLUPRACOVNÍKY

Hledáme spolupracovníky, kteří se chtějí podílet na tvorbě jedinečného historického magazínu a dalších projektů Centra české historie. Bližší informace: ing. J. Houška, tel. 603 548 872, e-mail: jhouska/@/ceskatrikolora.cz


 


O magazínu

Kontakt na redakci:
Máte-li pro nás jakékoli tipy, chcete-li publikovat zajímavé informace z historie vašeho místa, znáte-li osudy lidí, kteří pomáhali bojovat za svobodu naší vlasti, kontaktujte šéfredaktorku: Jindra Svitáková, tel: 604 206 677, e-mail: redakce/@/historickykaleidoskop.cz

Vydavatelem tohoto on-line magazínu je Centrum české historie, o.p.s.  - www.centrumceskehistorie.cz
Historický kaleidoskop v tištěné podobě, který vycházel do jara 2016, můžete zakoupit na www.ceskatrikolora.cz 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.
ISSN 2464-7624