Nacházíte se zde: Úvod
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Z obsahu aktuálního čísla

Email Tisk PDF
Obalka-HK-1-2015-vyrez
01-prolog

Prolog

Konečně temnou, hrůznou dobu ozářil dlouho očekávaný čas – je 7. května roku 1945, pondělí, v Praze plane povstání proti okupantům, zítra, v úterý, Německo podepíše bezpodmínečnou kapitulaci a ve středu ráno vjedou do Prahy sovětské tanky. Druhá světová válka v Evropě definitivně skončí a Republika československá se dočká svého znovuzrození. A přece se ještě v pondělí 7. května odehrává v osadě Javoříčko na Olomoucku závěrečné dějství tamější apokalypsy...

Prolog nás uvádí do roku 1945 – roku, který budeme v letošních číslech Historického kaleidoskopu akcentovat – 70. výročí ukončení 2. světové války je významnou událostí a my se podíváme na to, co svobodě předcházelo a jak draze byla vykoupena.

02-pozvanka

Pozvánka

Můj dědeček byl pro mne celý život velkou inspirací. A po celém světě jsem se setkala s filmaři a také s diváky, kteří znali jeho filmy a byli velmi dojati a zároveň inspirováni jeho snímky…. (Linda Zemanova-Spaleny)

Navštivte s námi Muzeum Karla Zemana, filmového vizionáře 20. století. Postupy, které využíval, jsou dodnes vyučovány na filmových školách po celém světě a estetika Zemanovy tvorby ovlivnila celou řadu světových filmařů.

03-patriot-lady

Česká Lady Milena Grenfell-Baines                         

Roku 1939 posadili rodiče devítiletou Milenu s dvouletou sestřičkou do jednoho z vlaků, který do Londýna vezl židovské děti. Tenkrát ještě nevěděly, že jednou se jim bude říkat „Wintonovy děti“.

Jak Lady Milena vzpomíná na první roky ve Velké Británii? Co nejvíce ovlivnilo její život a jaké je její současné spojení s Českou republikou? Víte, že princ Charles má díky Lady Mileně českou Remosku?

04-kalend

Kalendárium

Někdy se věci zdají býti jednoduchými nebo alespoň zjednodušenými, včetně příčiny vzniku tzv. Velké války, která byla později nazývána 1. světovou. Většina lidí tuto příčinu vnímá shodně a lapidárně ji můžeme vyjádřit oním pověstným švejkovským „Zabili ste mě strejčka, tak tady máte přes držku!“  To, že vznik první světové války nebyl takto jednoduchým procesem, lze zdokumentovat vývojem a eskalací napětí mezi evropskými státy již na konci 19. století.

Uplynul první rok Velké války, jak byl nazýván světový konflikt v době, kdy nikdo netušil, že se před ně jednou budou psát číslovky řadové. Připomeňme si alespoň krátce ty nejdůležitější nebo nejzajímavější události, od kterých uběhlo v loňském roce 100 let.

05-budejovice

České Budějovice v roce 1914

Vidělo se mi naříditi ministru Mého domu v zahraničních záležitostech, aby oznámil královské srbské vládě, že mezi mocnářstvím a Srbskem nastal stav válečný …Stále šlehá plamen nenávisti proti Mně a Mému domu, stále vystupuje otevřená snaha nerozlučné území Rakousko-Uherska násilně odtrhnouti. Spoléhám na svoje národy, které se vždy v bouřích seřadily v jeden šik kolem Mého domu. Spoléhám na statečnou a obětavou, nadšením naplněnou brannou moc. Důvěřuji ve Všemohoucího, že Mým zbraním dopřeje vítězství. František Josef I.

Atentát, uskutečněný 28. června 1914 v Sarajevu spustil lavinu událostí, které o měsíc později vyústily ve vyhlášení války. V Českých Budějovicích se ten den slavilo.

06-architektura

Praha svým vítězným synům

Je to již téměř šest desítek let, co jsme s otcem chodívali za každého počasí každé ráno po několik roků pěšky z Pankráce na pražský Smíchov. Cesta vedla Lumírovou ulicí pod vyšehradskými hradbami, maminka říkala Transválem, kde to v zimě pěkně klouzalo. Dále pak po nábřeží. Nepamatuji se, že bychom někdy použili tramvaj. Na konci Jiráskova mostu před smíchovskou vodárenskou věží – „Skautskou věží“, kde Jaroslav Foglar měl v druhém patře legendární klubovnu, jsme se vždy rozloučili.

Na pomníku „Praha svým vítězným synům“ pracoval prof. Mařatka pět let společně s arch. B. Hübschmannem.
07-fiala

Příběh Vladislava Fialy

„25. července, v neděli, jsme se seznámili v lese Na Stráži. Ve středu 8. září večer první schůzka a v neděli 12. září odpoledne v kině v Jemnici s námi Máňa Králíková a pan Rostislav Čech. 2. listopadu poprvé Láďa u nás. Šel uličkou krok za krokem, jakoby číhal, zda má jít nebo ne. Na Mikuláše daroval mi tento deník, k Ježíšku zlatý náhrdelník.“

Vladislav Fiala byl typickým občanem nově vzniklého československého státu. Narodil se v roce 1914 sice ještě za starého mocnářství, ale jeho krátký produktivní život byl plně spjat s osudy Československé republiky i se všemi problémy, které tato nová středoevropská země měla. 

08-vlaksmrti

Průjezd vlaku smrti č. 92420

Budějovickem vlak pod číslem 92420 projížděl 25. ledna 1945. Po celou cestu vězni nedostávali jídlo, ani vodu. Tu se snažili ve chvílích, kdy vlak stál, obstarat nabíráním sněhu do plechovek přivázaných na provázcích. Pokud někomu z třesoucích se rukou provázek s plechovkou upadl, strážní ji většinou cynicky skopli pod vlak…..

17. ledna 1945 osvobodila Rudá armáda hlavní město Polska Varšavu a rychle postupovala Polskem dál. Nacisté se pokoušeli zahladit stopy po svých zločinech a přesunout vězně do vzdálenějších táborů v Německu. Transporty smrti směřovaly přes české země i do Mauthausenu.

09-platinum

Seskok skupiny Platinum-Pewter

Skupina dostala třikrát rozkaz k odletu, avšak první dva pokusy byly neúspěšné. Poprvé, 3. října 1944, byl let odvolán pro nepříznivé povětrnostní podmínky, podruhé se 22. prosince 1944 letadlo vrátilo již z prostoru Hodonína, protože pilot neobdržel smluvené znamení…

Před 70 lety, v noci z 16. na 17. února 1945 byla na území protektorátu vysazena skupina Platinum-Pewter. Desant tvořili velitel kpt. Jaromír Nechanský, rtn. Jaroslav Pešán, radista rtn. Alois Vyhňák a radista čet. Jaroslav Klemeš. 
10-cetnici

Století četnické kriminalistiky

Gens d´armes byl původní francouzský název vojensky organizované formace mající za úkol zajišťování veřejné bezpečnosti, a to už od dob Velké francouzské revoluce. Napoleon Bonaparte tyto formace zdokonalil a zavedl je na všech podmaněných územích.

Ačkoliv četnictvo na našem území prošlo třemi režimy, jeho hlavní poslání spočívající v ochraně veřejného pořádku a veřejné bezpečnosti zůstalo nezměněno. Podívejme se na jeho vznik, úkoly a vývoj jeho organizace.
11-palach

Lednový plamen vzdoru

Je leden 1969. Lidé si začali zvykat, že „přátelská pomoc“ vojsk Varšavské smlouvy, s níž přijeli okupanti v srpnu 1968 do Československa, není u konce. Smlouva o dočasném pobytu sovětských vojsk byla Národním shromážděním schválena 18. října 1968. Termín „dočasný pobyt“ však lidem nikdo blíž nevysvětlil….

16. ledna je probudil z letargie čin studenta Jana Palacha – upálil se v horní části Václavského náměstí v Praze. Jeho pohřeb 25. 1. 1969 v Praze se stal celonárodní manifestací proti sovětské okupaci.
12-stiny

Stíny totality

K značnému  zapomínání, vymazávání minulosti přispívá i buldozér. Stačí zajet  na Jáchymovsko a nenajde se tam ani jeden zachovaný koncentrák...

Na Příbramsku ale jeden zbyl: tábor Vojna, nedobrovolná adresa politických vězňů, ničících si zdraví  v tamějších uranových dolech.

13-pomnik

Pomník československým letcům v éře totality

Psal se rok 1976 a cosi podivného se stalo za obcí Mrákotín u Telče. U zdejšího rybníka Horní Mrzatec totiž někdo v onen rok postavil pomník 311. bombardovací perutě britského královského letectva RAF.

Málokdo dnes ví, že hrdinní českoslovenští letci bojující pod křídly RAF za druhé světové války, měli ve své zemi v tuhé době komunismu svůj pomník.
 14-vlacil  

Praha 6 režiséru Vláčilovi

 „Celou desku jsem pojal jako filmové políčko, je černobílá, jako byly Vláčilovy černobílé filmy, je stříbrná, jako jsou umělci stříbrného plátna, a text je pojat jako závěrečné titulky od filmu…“

Vůbec první pamětní desku připomínající život a dílo režiséra Františka Vláčila v České republice odhalili 27. ledna 2015 zástupci radnice městské části Praha 6 společně s jeho syny a hercem Janem Kačerem.
 15-klatovy  

Tipy na výlet - Klatovsko

Klatovy, Velhartice, Klenová, Žichovice, Rabí – poznejte Klatovy a jejich okolí, seznamte se s významnými osobnostmi, které zde žily, tvořily, trávily volný čas.

 17-angl  

Anglické střípky

U nás, v chrámu sv. Víta v Praze na Hradčanech, obrací potichu ženská ruka v bílých rukavicích stránky s několika stovkami jmen padlých československých letců Královského letectva v krásné, v kůži vázané knize, umístěné ve skromné skleněné skříňce. Snad to nemá být ani vidět….

Avšak stačí navštívit Londýn a dozvíme se o našich slavných letcích mnohem více. Přejdete-li od východního průčelí kostela sv. Markéty přes rušnou křižovatku pod legendárním Big Benem na konci Westminsterského mostu, potkáte po pár desítkách metrů na Nábřeží královny Viktorie Památník bitvy o Británii, které se účastnili i českoslovenští letci. 

Další zajímavé rubriky, které znáte: Kulinářský kaleidoskop, Svět filmu, Knižní kaleidoskop.

Nové rubriky: Polemika, Výstavy, příběhy, které se staly nebo mohly stát.

Chcete-li číst Historický kaleidoskop, předplaťte si jej. Je to nejlepší cesta, jak získat nové číslo vždy a včas.

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!