Nacházíte se zde: Úvod
28.09.2021
  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Historicky Kaleidoskop

Historický kaleidoskop č. 2-3/2013

Email Tisk PDF

 13-02-3-ob-200

Číslo 2-3/2013 o 148 stranách

Z obsahu čísla:

 

 01-hruby

 Osobnosti

Plukovník v.v. Otakar Hrubý, DFC

„Hrdinství neexistuje. Je to vlastně čin, který vychází z dokonalého zoufalství. Kdy se člověk dostane do situace, ve které si absolutně neví rady a je mu naprosto jedno, zda se z ní dostane nebo ne. Někdy to vyjde, někdy, bohužel, také ne!“ Tato slova vyřkl dlouho po druhé světové válce plukovník ve výslužbě Otakar Hrubý, nositel mnoha válečných vyznamenání a poct, který by se 1. listopadu letošního roku dožil sta let.

 02-ml-vlastenec

 Mladý vlastenec

Vznik samostatného státu Čechů a Slováků

Když před 95 lety císař František Josef I. 28. července 1914 vyhlásil válku Srbsku, stanul svět na prahu čtyřletého válečného šílenství. Válečná léta však také ve svých důsledcích znamenala rozpad rakousko-uherské monarchie a vznik samostatného státu pro Čechy a Slováky.

 04-val-osudy-fucik

 Válečné osudy

Fučíkova cesta od člověka k papírovému hrdinovi

Dne 8. září uběhlo 70 let od popravy komunistického novináře a odbojáře Julia Fučíka. Pro starší generaci nenáviděná ikona komunismu, pro generaci vyrůstající po roce 1989 nic neříkající jméno. Kdo vlastně byl Julius Fučík? Žurnalista, hrdina, ikona, konfident, komunista, odbojář, zrádce?

 05-sudety

Paměti

Sudety

Slovo, které vyvolává opět po letech, kdy bylo spojeno s okupací českého území, různé reakce a také různé výklady. Objevuje se i řada mýtů, které jsou spojeny s nacionálními ideologiemi snažícími se prokázat, že území českého státu jsou území německá.

 06-plotzen

Kronika událostí

Plötzensee

Hromadné exekuce českých vlastenců byly v této věznici v severozápadní části Berlína provedeny v září 1943. Avšak rozsudky smrti nacistické justice se zde začaly vykonávat již v roce 1933 a do roku 1945 zde bylo popraveno 2 891 lidí.

 06-udal-orl-hory

Uloupené hranice

Události v zapadlém koutu Orlických hor

Na dnešní česko-polské hranici leží jen pár set metrů od sebe dvě vesnice, v nichž se v roce 1938 z celkem pokojného soužití Němců a Čechů stalo nepřátelství na život a na smrt. Ze sousedů a přátel se stali protivníci, vesnicí se šířila nenávist, strach a násilí…

 07-syrovy

Osobnosti

Armádní generál Jan Syrový, CB

Ministr obrany, náčelník Hlavního štábu čs. branné moci, generální inspektor čs. branné moci, svobodný zednář a premiér čs. vlády z období mnichovské krize a zrady býval často za své skutky a postoje nekriticky veleben a vyzdvihován, později hystericky nenáviděn a zatracován. Prožil více než dvacet let na absolutním výsluní a také prožil více než dvacet absolutní temnoty, kterou si opravdu nezasloužil.

 08-polaci-v-cr

Uloupené hranice

Polské zvláštní jednotky na našem území

Již od vzniku Československa v roce 1918 vedla nová republika spory se sousedním Polskem o pohraniční území mezi těmito dvěma státy. První vlna sporů proběhla v letech 1918–1920, druhý započal v roce 1938, kdy Polsko využilo mnichovského diktátu a vynutilo si na Československu odstoupení východní části československého Těšínska.

 09-cetnici

Četníci

Četnické pohádky pro dospělé

Četnická služba s sebou přinášela různé situace, veselé i smutné, romantické i lechtivé. A četník samotný byl představitelem věčného souboje dobra se zlem. Začtěte se do Četnických pohádek pro dospělé, zpracovaných podle skutečných případů a událostí.

 

 10-himmler

Muži Třetí říše

Poslední dny „věrného“ Heinricha

28. dubna 1945 byl v Hitlerově podzemním bunkru nedostatek zpráv z bojiště. Najednou služba, pracující v zpravodajské německé agentuře DNB a monitorující vysílání londýnského rozhlasu BBC, zaznamenala senzační zprávu: Heinrich Himmler navrhl vládám Británie a Spojených států okamžité příměří.

 11-stiny-jicin

Stíny totality

Události 1968/1969 na Jičínsku

Invazi vojsk Varšavské smlouvy zaplatilo životem 108 lidí, z toho patnáct jich bylo usmrceno při obraně Československého rozhlasu na Vinohradské třídě, dále bylo zhruba 500 těžce a další stovky lehce zraněných lidí. Jedna z nejtragičtějších událostí v průběhu okupace Československa v roce 1968 se odehrála v Jičíně.

 12-toulky-sochy

Toulky domovem

Sochy k zamyšlení

Všechny sochy Olbrama Zoubka vyjadřují pocity, náladu, sdělují poselství. Silné emoce cítíme z každé sochy Olbrama Zoubka, nejvíce je to však z plastik angažujících se, ne snad politicky, ale zejména lidsky. Vydejme se po Praze navštívit ty nejznámější z nich.

 13-toulky-svet

Toulky světem

Za legionáři na Dálný východ

Moskva, 25. srpna 2010 ráno – výchozí ruský bod české expedice, jejímž cílem bylo zdolání transsibiřské magistrály tam i zpět. Nultý kilometr v Moskvě, vyznačený přímo na peróně Jaroslavského nádraží, provokuje i fascinuje.

 14-kulin-kal

Kulinářský kaleidoskop

Kdo víno pije, toho ani pantokem nezabije

Hrozny jsou součástí našeho jídelníčku od počátku existence člověka a bylo by vskutku zvláštní, kdyby již lovci mamutů před desítkami tisíc let nepoznali účinky jejich zkvašené šťávy. První zmínky o víně pocházejí z doby staré více než 40 milionů let. Traduje se, že člověk už tehdy poznal jeho opojné účinky.

Stálé rubriky: Druhý odboj, Kronika událostí, Kulinářský kaleidoskop, Koutek sběratelů, Kalendárium, příběhy a další.

Chcete dostávat Historický kaleidoskop do schránky -  předplaťte si jej. 

Roční předplatné stojí pouze 350 Kč.

Objednávky předplatného v ČR i do zahraničí vyřizuje redakce. Podívejte se na stránku s informacemi o předplatném.

Pomozte nám prodávat Historický kaleidoskop! Kontaktujte nás e-mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

PODPOŘTE NÁS

Podpořte, prosím,
Historický kaleidoskop on-line.
DĚKUJEME!